Jak walczyć ze spamem w nowym roku

28-01-2007, 12:31

Firma McAfee sugeruje, by nasze noworoczne postanowienia dotyczyły także zwyczajów korzystania z internetu. Dzięki dobrym nawykom, możemy przykładowo ograniczyć ilość spamu trafiającą do naszych skrzynek poczty elektronicznej.

Trudno nie zgodzić się z twierdzeniem Roberta Żelazo z polskiego oddziału McAffe, że "większość spamu jest rozpoznawalna nawet bez otwierania korespondencji". Jest to oczywiście prawdziwa teza, o ile odniesiemy ją do internautów dosyć często korzystających z poczty elektronicznej, którzy mają już pewne doświadczenie ze spamem.

Początkujący użytkownicy internetu w wielu przypadkach mogą mieć jednak problemy z poprawną identyfikacją niechcianej korespondencji. Dlatego też nigdy za wiele porad umożliwiających nie tylko rozpoznanie, ale przede wszystkim profilaktyczne zapobieżenie trafianiu na nasze skrzynki niechcianych wiadomości e-mail.

Kiedy mamy do czynienia ze spamem?

Robert Żelazo twierdzi, że zawsze wtedy, gdy wiadomość pochodzi od nieznanego nadawcy i zawiera treść, której się nie spodziewamy - na przykład ofertę łatwego uzyskania stopnia naukowego, możliwości zakupu leków bez recepty lub możliwości przystąpienia do programu, dzięki któremu można szybko się wzbogacić.

Poniżej prezentujemy rady, jakich udzielają specjaliści z McAfee:

  • Nigdy nie odpowiadaj na spam. Jeśli wyślesz choćby prośbę o usunięcie twojego adresu z listy mailingowej, potwierdzisz, że twój adres jest właściwy i spam został skutecznie dostarczony. Lista potwierdzonych adresów e-mail stanowi dla spamerów dużo większą wartość i bardzo często jest przedmiotem handlu na czarnym rynku.

  • Nie klikaj także w żadne linki w wiadomościach spamerów. Często zawierają one kod identyfikujący e-mail odbiorcy, informujący o tym, że trafili na poprawny adres.

  • Jeśli decydujesz się zrezygnować z subskrypcji trzymaj się zasady: jeżeli nie ty zdecydowałeś się na subskrypcję lub nie znasz osoby, bądź firmy od której pochodzi wiadomość, nie klikaj w link rezygnacji z prenumeraty. Jeżeli to zrobisz, możesz uruchomić lawinę e-maili z innych źródeł. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji jest blokowanie e-maili w inny sposób. Jeżeli pomimo wszystko rezygnujesz z subskrypcji w e-mailu, zwróć uwagę czy link nie prowadzi do "nowej" strony WWW wykonanej przez phisherów.

  • Sprawdź, czy Twój adres e-mail figuruje w wyszukiwarkach internetowych. Jeśli okaże się, że jest on umieszczony na konkretnych stronach WWW lub listach dyskusyjnych, spróbuj jak najszybciej go stamtąd usunąć. To z pewnością pomoże zredukować liczbę niechcianej korespondencji.

  • Wyłącz ściąganie obrazków w wiadomościach e-mail lub w ogóle nie otwieraj wiadomości od spamerów. Często e-maile posiadają mechanizm powiadamiający spamerów o tym, czy i kiedy wiadomość została otwarta. Większość programów pocztowych nie pokazuje obrazków, aby zapobiegać takim sytuacjom.

  • Podczas wypełniania formularzy na stronach WWW, sprawdzaj politykę prywatności strony, aby być pewnym, że Twoje dane nie zostaną sprzedane lub przekazane innym firmom.

  • Nie odpowiadaj na korespondencję z prośbą o aktualizację i potwierdzenie szczegółów Twojego konta. Twój bank, firma wydająca kartę kredytową etc. już mają Twoje dane i nie muszą ich potwierdzać. Jeżeli Twoim zdaniem istnieje prawdopodobieństwo, że list jest autentyczną próbą kontaktu, możesz zawsze zadzwonić do firmy lub wpisać adres URL strony bezpośrednio do przeglądarki nie klikając w link zawarty w korespondencji. Nie używaj linków zawartych w e-mailach, ponieważ mogą prowadzić do stron phishingowych.

  • Jeżeli na Twój adres przychodzi dużo niechcianej poczty, powinieneś rozważyć zmianę adresu e-mail, a następnie powiadomić o tym wszystkie osoby na Twojej liście kontaktów. Jeśli Twój adres raz stał się celem ataku spamera, trudno będzie zredukować ilość niechcianej korespondencji.

  • Powinieneś posiadać dwa adresy e-mail. Pierwszy do kontaktów ze znajomymi, drugi do subskrypcji różnego rodzaju newsletterów, lub korzystania z forów internetowych. Im bardziej skomplikowany jest Twój adres e-mail tym mniejsze prawdopodobieństwo otrzymywania niechcianej korespondencji.


Komplementarnym sposobem obrony przed spamem jest oczywiście instalacja oprogramowania antyspamowego. W sieci jest dostępnych wiele tego typu aplikacji, także darmowych.

Więcej informacji na temat spamu można znaleźć na stronach:

Źródło: McAfee
Tematy pokrewne:  

tag spamtag porady
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930