Jak przetestować Linuksa bez instalowania go na dysku?

15-11-2012, 17:58

Nie musisz męczyć się z partycjonowaniem i ryzykować utraty swoich plików, by przetestować Linuksa. Zobacz łatwiejszy sposób.

Ostatnio przybliżyłem kilka sytuacji, w których warto przetestować Linuksa (albo sobie go odpuścić). W komentarzach zauważyliście jednak jeden istotny problem: nie wszyscy chcą ryzykować utratę swoich plików, męcząc się z partycjonowaniem dysku. Poniżej pokażę więc, jak można bezboleśnie przetestować Linuksa.

Okno Live

Przed instalacją popularnych dystrybucji, można je wygodnie przetestować.

Nie musisz niczego instalować

Wiem, że będzie to dla wielu zaskoczeniem, ale Linuksa naprawdę nie trzeba instalować na dysku, by móc go przetestować. Większość popularnych dystrybucji oferuje tak zwany tryb Live, który pozawala na używanie systemu uruchomionego z zewnętrznego nośnika.

Gdyby tego było mało, dostępne są również dystrybucje funkcjonujące tylko w trybie Live, przeznaczone na przykład do naprawiania systemu czy dokonywania testów bezpieczeństwa. Jeśli do tej pory nie wykorzystywałeś Linuksa, na razie nie powinieneś się jednak zagłębiać w tego typu wyjątki.

Zacznij od Ubuntu

Jeśli nie wiesz, od jakiej dystrybucji zacząć zabawę z Linuksem, ściągnij Ubuntu. Można by tu wymieniać długą listę różnych wydań "Pingwinka", jednak przez wiele lat utarło się, że to właśnie system produkowany przez Canonical jest najbardziej przyjazny początkującym użytkownikom.

Trzeba uczciwie przyznać, że wiele innych dystrybucji jest równie łatwych w użyciu, jednak ze względu na ich mniejszą popularność trudniej będzie znaleźć materiały pomocnicze w sieci, instrukcje poszczególnych narzędzi i tak dalej. W dłuższej perspektywie warto oczywiście przetestować również inne dystrybucje, jednak aby nie zrazić się na początek, może lepiej sięgnąć po to, co jest zwykle wybierane.

Live... CD? A może USB?

Nowy Windows czy Mac OS nie mieszczą się na jednym krążku CD. Podobnie jest z wieloma wydaniami Linuksa, w tym wspomnianym wcześniej Ubuntu. Dobrze wyposażyć się więc w nośniki DVD. Aby testować różne dystrybucje, nie trzeba jednak wcale marnować za każdym razem krążków optycznych. Wystarczy standardowy pendrive.

Sonda
Testujesz różne dystrybucje Linuksa?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Warto zauważyć, że nie wystarczy przeniesienie na zewnętrzny nośnik pobranego obrazu płyty z Ubuntu. Do przygotowania dysku startowego służą specjalne narzędzia, dostępne domyślnie w wielu linuksowych dystrybucjach. Jeśli jednak jeszcze nie posiadamy dostępu do żadnego komputera z tym systemem, wystarczy pobrać narzędzie PendriveLinux dla Windowsa, które krok po kroku przeprowadzi przez całą procedurę.

Korzystając z programu PendriveLinux, mamy również możliwość łatwego pobierania obrazów dziesiątek mniej popularnych dystrybucji Linuksa, które także przetestujemy w bezpieczny sposób, bez obawy o pliki znajdujące się na lokalnej maszynie. A więc do dzieła!


Źródło: DI24.pl
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.