iPhone w każdej sieci - odblokujesz go za darmo

13-09-2007, 18:18

Nie trzeba już płacić horrendalnych kwot za odblokowanie jednego tylko telefonu iPhone, ani wykazywać się fachową wiedzą techniczną. Zwycięstwo hakerów i crackerów w walce z zabezpieczeniami telefonu firmy Apple może przynieść jej zarówno korzyści, jak i wymierne straty.

Dotychczas stosowane rozwiązania omijania zabezpieczeń były mało przydatne dla zwykłych użytkowników telefonów, dlatego też - pomimo wcześniejszych doniesień o złamaniu iPhone'a - cały czas trwały prace nad stworzeniem aplikacjami, które cały proces uczyniłyby znacznie prostszym. Udało się to dwóm zespołom.

Jako pierwsza swój program zaprezentowała i rozpoczęła sprzedaż 10 września firma iPhoneSIMFree. Cena za aplikację, którą można wykorzystać do odblokowania tylko jednego telefonu jest niestety dość wysoka - 50 dolarów. Zapewne przyczyniło się to do błyskawicznej reakcji ze strony programistów hołdujących idei open source.

Zespół o nazwie iPhone Dev Team (w którym uczestniczył m.in. George Hotz) w ciągu doby wypuścił konkurencyjną, bo darmową aplikację iUnlock do odblokowywania telefonów firmy Apple. W obecnej chwili są już dostępne dwie wersje tego programu gwarantujące 100% skuteczność.

Pierwsza darmowa wersja programu iUnlock wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania oraz znajomości poleceń Uniksa. Druga, nieco później udostępniona wersja iUnlock, posiada już dużo bardziej przyjazny dla laików interfejs - odblokowanie za jej pomocą telefonu iPhone trwa około 20 minut.

Telefon może więc działać obecnie w każdej sieci i jest w pełni funkcjonalny, co udowodnili już m.in. dziennikarze Gazety Wyborczej. Dla Apple jednak wcale nie musi oznaczać to kłopotów. Mimo, że oficjalnie telefon dostępny jest jedynie w sprzedaży w Stanach Zjednoczonych, sporo aparatów powędrowało za Ocean, także do Polski.

Złamanie zabezpieczeń iPhone'a może więc znacznie zwiększyć zainteresowanie nim i sprzedaż poza Stanami, przed oficjalnymi premierami w Europie (koniec 2007 roku) i Azji (rok 2008). Jednocześnie jest to poważny argument dla sieci komórkowych negocjujących dopiero z firmą Apple warunki dystrybucji. W obliczu znacznego zwiększenia dostępności telefonu, mogą się one nie zgodzić na płacenie firmie z jabłuszkiem opłaty za wyłączność.

Źródło: Wired.com, Gazeta.pl

Warto przeczytać:

  Tematy pokrewne:  

  tag iUnlocktag iPhoneSIMFreetag Free Iphone
    
  znajdź w serwisie


  RSS - Wywiad
  Wywiad  
  RSS - Interwencje
  RSS - Porady
  Porady  
  RSS - Listy
  Listy