Internetowa miłość może dużo kosztować

29-12-2008, 12:49

Portale społecznościowe stają się cennym źródłem informacji dla cyberprzestępców. Poprzez wykorzystanie naszych danych oszustwa staja się bardziej wiarygodne, a oszuści mogą łatwiej wzbudzić w nas przyjaźń, a nawet miłość - ostrzega Panda Security.

Laboratorium PandaLabs coraz częściej obserwuje wiadomości e-mail, w których domniemany nadawca (zwykle kobieta) oświadcza odbiorcy (zazwyczaj mężczyźnie), że zapoznał się z jego profilem w portalu społecznościowym i pragnie dowiedzieć się o nim czegoś więcej. Po uzyskaniu odpowiedzi osoba pyta o zainteresowania odbiorcy i informuje go, że pochodzi z Rosji lub innego kraju w Europie Wschodniej, jednak ma zamiar przenieść się za granicę.

Po nawiązaniu przyjaźni "dziewczyna" dzieli się z nowo poznanym mężczyzną pomysłem przeniesienia się do kraju, w którym on mieszka. Wszystkim wiadomościom towarzyszą fotografie rzekomej autorki listów.

Nie może się jednak obejść bez problemów. Gdy Swietłana lub inna "internautka" jest już bliska opuszczenia kraju i spotkania się z nowym przyjacielem, pojawiają się powikłania. Mogą być one związane z koniecznością zapłacenia komuś łapówki czy też z opóźnieniem w wydaniu wizy.

E-mail ze zdjęciem od
fot. PandaLabs - E-mail ze zdjęciem od

"Dziewczyna" zwraca się do swojego przyjaciela z prośbą o niewielką sumę pieniędzy (nie więcej niż 500 dolarów). Suma ta ma pomóc w rozwiązaniu jej problemów. Tu właśnie mamy do czynienia z oszustwem, gdyż "dziewczyna" w rzeczywistości nie istnieje, a jej historia ma na celu jedynie oszukać ofiarę.

Jeśli oszustka otrzyma wspomnianą "pomoc" finansową, sprawa ciągnie się dalej. Problemy narastają, a oszukany musi przesyłać coraz więcej pieniędzy. "Dziewczyna" oczywiście nigdy nie opuszcza kraju, stara się natomiast jak najdłużej wyłudzać pieniądze.

- Kilka lat temu podobna próba oszustwa wzbudziłaby więcej podejrzeń, ale dziś, gdy wiele osób korzysta z serwisów społecznościowych, cała historia brzmi bardziej wiarygodnie – podsumowuje Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa w Panda Security Polska.


Źródło: PandaLabs
Tematy pokrewne:  

tag PandaLabstag oszustwa
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031