Internet to "czwarte medium"

29-10-2008, 09:02

Inwestycje w technologie teleinformatyczne wpływają pośrednio i bezpośrednio na wzrost gospodarczy, a internet należy traktować jako "czwarte medium" po wodzie, elektryczności i gazie – takie zdanie wyrazili uczestnicy debaty zorganizowanej przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. W spotkaniu brał udział przedstawiciel MSWiA Witold Drożdż.

Debata odbyła się 30 września w Warszawie i była zorganizowana przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji oraz firmę Cisco. Gościem honorowym debaty był Minister Witold Drożdż, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, osoba odpowiedzialna za informatyzację kraju.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli m.in: dr Wacław Iszkowski, Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji oraz Paweł Malak, dyrektor generalny firmy Cisco Polska.

Celem panelu dyskusyjnego było przedstawienie stanu rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce w porównaniu do krajów Europy Środkowo-Wschodniej oraz ustalenie przyczyn zaistniałej sytuacji, jak i próba przygotowania skutecznych propozycji mających na celu przekształcenie polskiej infrastruktury IT.

O "skutecznych propozycjach" niewiele wiadomo. Natomiast uczestnicy jednogłośnie orzekli, że dostępność internetu szerokopasmowego oraz jego jakość są istotne z punktu widzenia interesu Państwa i obywateli.

Minister Witold Drożdż, podkreślając rolę łączności szerokopasmowej, przyrównywał jej wagę do łącz elektrycznych. Podkreślał, że łączność szerokopasmowa rozumiana jako czwarte medium, po wodzie, elektryczności i gazie, odgrywa kluczowe znaczenie w kształtowaniu społeczeństwa informacyjnego.

Minister wspomniał o konieczności tworzenia na zdrowych zasadach współpracy pomiędzy sektorem prywatnym a publicznym. Państwo powinno według niego stymulować i stwarzać odpowiednie warunki, a sektor prywatny powinien być odpowiedzialny za projektowanie i tworzenie konkurencyjnych rozwiązań.

Prezes PIIT Wacław Iszkowski podkreślał, że władze powinny traktować łączność szerokopasmową i dostęp do internetu na równi z innymi mediami. Ponadto Iszkowski wspominał o wpływie dodatkowych opłat i podatków na rozwój łącz szerokopasmowych oraz odpowiednich usług i aplikacji w Polsce. Wspomniane dodatkowe opłaty są – w jego ocenie - jednym z kluczowych czynników dławiących konkurencyjność Polski w zakresie infrastruktury ICT.

Z kolei przedstawiciele firmy Cisco mówili o tym, że łącza szerokopasmowe stały się wręcz krytycznym czynnikiem konkurencyjności poszczególnych krajów na arenie międzynarodowej. Zwrócili też uwagę na związane z tym problemy kadrowe. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów w zakresie technologii sieciowych obecnie przekracza podaż. Daje się to zauważyć zwłaszcza w dziedzinie zabezpieczeń, a także w nowych obszarach rozwoju sieci, takich jak telefonia IP, bezpieczeństwo i rozwiązania bezprzewodowe.

W czasie całej debaty z pewnością padło wiele ogólników, ale i tak należy ją uznać za wydarzenie ważne. Tego typu spotkania są okazją do wymiany poglądów między przedstawicielami sektora państwowego i prywatnego. W naszym kraju współpraca między tymi sektorami wciąż nie jest tak intensywna, jak w krajach wyżej rozwiniętych, gdzie władze państwowe bardziej umiejętnie wykorzystują potencjał firm w celu budowania społeczeństwa opartego na wiedzy i informacji.


Źródło: Cisco
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031