Intel też chce zdobyć pokój wypoczynkowy

14-09-2010, 11:35

Wrażenia wizualne użytkowników, sterowanie gestami, produkty telewizyjne - takie są obecnie zainteresowania Intela, o czym mówili przedstawiciele firmy na konferencji Intel Developer Forum w San Francisco. Producent procesorów również chce wzmocnić swoje znaczenie na rynku rozrywki i to zmusza go do pracy nad zgodnością operacyjną różnych urządzeń.

Na Intel Developer Forum zabrali głos Paul Otellini, dyrektor generalny Intel Corporation, oraz Dadi Perlmutter, wiceprezes i dyrektor generalny Intel Architecture Group. Zademonstrowali oni kilka innowacyjnych technologii i koncepcji.

Otellini powiedział, że druga generacja rodziny procesorów Intel Core (znana jako „Sandy Bridge”) pozwoli użytkownikom laptopów doświadczać rzeczy poprzednio dostępnych w komputerach stacjonarnych klasy wyższej. Otellini pokazał popularną grę „Starcraft II: Wings of LibertyTM” działającą w bogatych detalach na laptopie z procesorem Intel Core drugiej generacji. Laptop był przy tym na tyle wydajny, że jednocześnie rejestrował wideo z rozgrywki w wysokiej rozdzielczości. Komputery z procesorami Intel Core drugiej generacji pojawią się w sprzedaży na początku przyszłego roku.

>>> Czytaj: Intel tnie prognozy

Perlmutter pokazał, że nadchodząca rodzina procesorów zapewnia szybszą reakcję komputera osobie, która przegląda pliki muzyczne i zdjęcia za pomocą oprogramowania GestureTek do trójwymiarowego śledzenia gestów. Zademonstrował też grę przypominającą tytuły konsolowe, działającą na komputerze PC z procesorem Intel Core drugiej generacji. Miał to być przykład zastosowania wydajnych układów w codziennym korzystaniu z komputera.

Druga generacja procesorów Intel Core będzie wyposażona w ulepszoną wersję technologii Intel Turbo Boost, dzięki której rdzenie mogą wykorzystać dostępny zapas termiczny, aby zwiększyć częstotliwość taktowania i szybciej wykonać zadanie. Jako przykład Perlmutter pokazał przekształcanie obrazów wysokiej rozdzielczości w modele 3D.

Nowa rodzina procesorów Intel Core będzie również wyposażona w dedykowane rozwiązania sprzętowe do konwersji formatów wideo. Aby podkreślić zalety tej funkcji, Perlmutter przekształcił wideo w standardowy format MP4, a następnie przesłał je na duży ekran telewizora z wykorzystaniem technologii Intel Wireless Display.

Wydajne układy dla bezpieczeństwa

Dyrektor generalny Intela stwierdził, że następna generacja rodziny procesorów Intel Core vPro pomoże firmom chronić informacje poprzez sprzętowe mechanizmy szyfrowania. Jako przykład Ottelini pokazał wideokonferencję między trzema osobami z 256-bitowym szyfrowaniem strumienia wideo, do której użyto trzech komputerów PC i serwera z procesorami wyposażonymi w specjalne instrukcje szyfrujące oraz ze zoptymalizowanym oprogramowaniem wideokonferencyjnym Vidyo.

Podczas demonstracji serwer odszyfrowywał i szyfrował wszystkie trzy strumienie wideo praktycznie bez opóźnień. Komputery PC były napędzane procesorami Intel Core vPro nowej generacji, a serwer wykorzystywał platformę opartą na procesorze Intel Xeon, poprzednio znaną jako "Romley".

Co w telewizji?

Otellini pokazał też dwa inteligentne produkty telewizyjne napędzane przez procesor Intel Atom CE4100, które mają wejść do sprzedaży jesienią — Sony Internet TV oraz Logitech Revue. Urządzenia te łączą dostęp do internetu z oglądaniem telewizji poprzez kombinację procesorów Intela oraz usługi Google TV opartej na platformie Android.

Jako przykład nowych sposobów łączenia urządzeń komputerowych Otellini pokazał koncepcję łatwego wyświetlania treści przechowywanej w tablecie na dużym ekranie telewizora. Do demonstracji wykorzystano prototypowy tablet z procesorem Intel Atom, który został nieznacznie zmodyfikowany do obsługi technologii Intel Wireless Display (WiDi).

>>> Czytaj: Intel i Nokia chcą stworzyć trójwymiarowy hologram rozmówcy

Obecnie technologia Intel WiDi jest dostępna w niektórych laptopach z procesorami 2010 Intel Core oraz w przystawce Push to TV firmy Netgear i zdobywa popularność na całym świecie — powstało już 40 konstrukcji laptopów w 11 krajach. Technologia Intel WiDi wykorzystuje standard Wi-Fi w celu połączenia komputera z telewizorem za pośrednictwem małego adaptera.

Dla zainteresowanych zamieszczamy film przedstawiający wystąpienie Otelliniego:


Źródło: Intel
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy