Ile wiesz o cyberzagrożeniach? Rozwiąż quiz i sprawdź

Piotr Kupczyk 23-09-2015, 20:41

Bezpieczeństwo użytkownika w środowisku cyfrowym zależy od wielu czynników, jednak najważniejsze jest to, czy potrafi on podejmować właściwe decyzje. Odpowiednie zachowanie online może pomóc chronić tożsamość cyfrową, pieniądze oraz dane osobiste lub może sprawić, że staną się one łatwym celem dla przestępców. Kaspersky Lab przygotował quiz, który pozwoli użytkownikom ocenić własny poziom zaawansowania oraz zachowanie online w zakresie cyberzagrożeń.

Wyniki badania Consumer Security Risks Survey 2015 wskazują, że użytkownicy są coraz bardziej zaniepokojeni z powodu cyberzagrożeń i przechowują na swoich urządzeniach więcej informacji osobistych, co niestety nie idzie w parze z większą ostrożnością. Świadczy o tym m.in. niewielki wzrost w stosunku do 2014 r. – z 30% do 31% – odsetka respondentów, którzy są skłonni podać swoje dane osobiste lub finansowe na stronach internetowych budzących ich wątpliwości. Z kolei odsetek użytkowników, którzy są przekonani, że nie staną się celem cyberataku, wzrósł z 40% do 46%.

Jednocześnie internauci często nie rozpoznają potencjalnego zagrożenia, gdy na nie trafią. Tak wynika z testu przeprowadzonego przez Kaspersky Lab z udziałem 18 tys. osób na całym świecie. Uczestnicy testu zostali postawieni w kilku potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, które regularnie występują w internecie, np. podczas przeglądania stron, pobierania plików czy korzystania z portali społecznościowych. W każdym scenariuszu użytkownicy mogli wybierać spośród kilku odpowiedzi. W zależności od możliwych negatywnych konsekwencji każdej odpowiedzi przyznano punkty – im bezpieczniejszy był wybór użytkownika, tym wyższa liczba punktów i na odwrót.

Przedstawiciele 16 państw zdobyli średnio 95 na 150 możliwych punktów. To oznacza, że w ponad 1/3 przypadków narazili się na zagrożenie ze strony cyberprzestępców.

Podczas testu tylko 24% respondentów zdołało zidentyfikować prawdziwą stronę internetową, nie wybierając jednocześnie phishingowej (tj. fałszywej, mającej za zadanie wyłudzenie danych od użytkownika). Co więcej, 58% badanych wybrało tylko strony phishingowe stworzone w celu kradzieży danych uwierzytelniających, nie wybierając prawdziwej. Okazało się również, że po otrzymaniu podejrzanego e-maila co dziesiąty użytkownik jest skłonny otworzyć załączony plik bez sprawdzenia go – w wielu przypadkach oznacza to ręczne uruchomienie szkodliwego programu. Kolejne 19% respondentów wyłączyłoby rozwiązanie bezpieczeństwa, gdyby próbowało ono uniemożliwić instalację potencjalnie niebezpiecznego programu.

Aby samemu wziąć udział w quizie i przekonać się o poziomie własnej wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa, wystarczy wejść na stronę Kaspersky Lab.

10 prostych zasad cyberbezpieczeństwa


Tematy pokrewne:  

tag quizytag quiztag Kaspersky Labtag bezpieczeństwo
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Lipiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031