HADOPI: Wysłano "zaledwie" 100 tysięcy e-maili

30-12-2010, 11:11

To znacznie poniżej oczekiwań przemysłu rozrywkowego. Utrzymywanie liczy wysyłanych ostrzeżeń na niskim poziomie ma jednak swój cel. Pytanie tylko, czy branża będzie w stanie dłużej czekać na realne wyniki.

Ustawa HADOPI to wielka nadzieja przemysłu rozrywkowego we Francji. Uchwalona z problemami w zeszłym roku, weszła w życie z dniem 1 stycznia 2010 roku. Aż dziewięć miesięcy trwały przygotowania do wcielenia jej postanowień w życie. Z początkiem października powołana organizacja Higher Authority for the Distribution of Works and the Protection of Copyright (HADOPI) rozpoczęła rozsyłanie e-maili do osób podejrzanych o dzielenie się plikami chronionymi prawami autorskimi.

>> Czytaj więcej: Hadopi: pierwsze e-maile z ostrzeżeniami wysłane

Sonda
Wymieniasz się plikami chronionymi prawami autorskimi?
  • tak
  • nie
wyniki  komentarze

Szacowano, że codziennie do identyfikacji operatorom przesyłanych będzie kilkadziesiąt tysięcy adresów IP. Tyle też powinno być w takiej sytuacji wysyłanych ostrzeżeń do internautów. Wskazywałoby to na ogromną skalę zjawiska nad Sekwaną. Powszechnie jednak podnoszono, że identyfikacja na podstawie adresu IP jest wątpliwa. Ten bowiem nie jest przypisany do konkretnej osoby.

Jak podaje serwis TorrentFreak od początku października rozesłano zaledwie 100 tysięcy listów elektronicznych. Jest to znacząco mniej od tego, czego spodziewał się przemysł rozrywkowy. Początkowo HADOPI otrzymywała 25 tysięcy skarg dziennie, obecnie jest to trzykrotnie więcej. Wszystkie one powinny być przesłane dalej. Tymczasem liczba wysyłanych maili wynosi dwa tysiące dziennie.

Nie jest to jednak bezpodstawne. Chodzi bowiem o to, by liczbę błędów (czyli oskarżeń kierowanych pod adresem złych osób) ograniczyć do minimum. Tylko wtedy bowiem Francuzi nie stracą zaufania do całej procedury. A przynajmniej takie są oczekiwania. Oczekuje się, że od przyszłego roku liczba ostrzeżeń wzrośnie. Tyle tylko, że wtedy pojawić się mogą zarzuty o represyjność działań. Z drugiej strony utrzymanie tej liczby na niskim poziomie sprowadzi zarzuty o nieefektywność.

>> Czytaj także: 2010 - rok "zarazy prawnej" wokół internetu


Źródło: TorrentFreak, Dziennik Internautów
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031