Hadopi: dostawca internetu odmawia wysyłania ostrzeżeń

07-10-2010, 13:37

Jeden z francuskich operatorów nie chce wysyłać e-maili z ostrzeżeniami do osób naruszających prawa autorskie. Powód? Zdaniem operatora nowe antypirackie prawo wcale tego od niego nie wymaga.

Dwa dni temu wspominaliśmy w DI, że francuscy operatorzy internetu zaczęli wysyłać e-mailowe ostrzeżenia do osób podejrzanych o pobieranie nieautoryzowanych plików z sieci. Jest to pierwszy etap procedury przewidzianej w tzw. prawie Hadopi. Ustawa, która na początku roku weszła w życie we Francji przewiduje dla użytkowników P2P najpierw ostrzeżenie e-mailowe, potem listowne, a po trzecim naruszeniu odcięcie od internetu i grzywnę. Monitorowaniem internautów w sieci i wyłapywaniem piratów zajmuje się specjalna agencja o nazwie HADOPI.

>>> Czytaj: Hadopi: pierwsze e-maile z ostrzeżeniami wysłane

E-maile z ostrzeżeniami wysłali już operatorzy Numericable, Orange, SFR oraz Bouygues Télécom. Nie zrobił tego operator Free, o czym informował wczoraj francuski serwis Numerama w tekście pt. Hadopi : Numericable s'indigne de l'attitude de Free.

Wygląda na to, że Free postępuje zgodnie z prawem. Mówi ono bowiem, że e-maile z ostrzeżeniami powinna wysyłać organizacja HADOPI przez infrastrukturę operatora. Numerama twierdzi, że w ustawie nie ma mowy o wysyłaniu ostrzeżeń "przez operatora".

Ponadto jak podaje serwis TorrentFreak, choć operatorzy powinni pomagać w identyfikowaniu adresów IP, to francuskie prawo nie przewiduje sankcji za niewysyłanie ostrzeżeń. Możliwe, że Free chciałby od HADOPI opłat za korzystanie z jego serwerów SMTP.

Konkurentom Free nie w smak to, że jeden operator unika przykrego obowiązku atakowania swoich klientów. Jak podaje Numerama, Numericable przesłał w tej sprawie pismo do HADOPI. Również Orange krytykuje Free za "utrzymywanie obrazu rozwiązłości".

Cała sytuacja może nam uświadomić jedno - operatorzy mogli zbyt łatwo ulec presji przemysłu rozrywkowego i chyba nie przeanalizowali dokładnie obowiązków wynikających z prawa. Zapewne będą podejmowana próby zmuszenia Free do uległości, ale przecież wszystkim operatorom byłoby na rękę nie atakować swoich klientów.

Dlatego właśnie niebezpieczna może być "bliska współpraca" operatorów i posiadaczy praw autorskich, która proponowana jest w kontrowersyjnym porozumieniu ACTA. Ograniczanie praw internautów może mieć miejsce nawet wtedy, gdy ustanowione pod dyktando przemysłu prawo będzie miało luki.

>>> Czytaj: Ojciec sieci ostrzega przed zarazą prawną


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031