GPL zwycięża w sądzie

25-09-2006, 14:17

Warunki użycia otwartego kodu zawarte w licencji GPL również mogą być egzekwowane przez sąd, podobnie jak inne prawa autorskie. Ten fakt potwierdzono w Niemczech, gdzie sąd wydał wyrok w sprawie wniesionej przez Heralda Welte przeciwko firmie D-Link. Wielu komentatorów określa ją jako przełomową.

Licencja GPL pozwala twórcom oprogramowania na swobodne wykorzystanie kodu źródłowego, nawet komercyjnie. Należy jednak przy tym udostępnić swoje programy na tej samej licencji i podać listę zmian, jakich dokonało się w kodzie. Wiele osób przyzna, że to niewiele za gotowy kod, ale nie wszystkich stać na taką grzeczność.

Harald Welte, który prowadzi projekt GPL Violations, śledzi wszystkie przypadki łamania postanowień otwartej licencji i sam finansuje walkę z firmami, które to robią. Firma D-Link już nieraz była na jego celowniku, jednak przy wcześniejszych sprawach firma godziła się na zwrot kosztów postępowania i spełnienie żądań GPL Violations.

Kiedy Welte oskarżył wspomnianą firmę o złamanie postanowień GPL w przypadku oprogramowania dla urządzenia DSM-G600, D-Link stanęła okoniem i postanowiła zaprzeczać wszystkiemu. Dodatkowo prawnicy firmy stwierdzili, że ich zdaniem licencja GPL nie jest prawnie wiążąca. Sprawa została skierowana do Sądu Okręgowego we Frankfurcie w marcu br.

Dla Welte oznaczało to rozpoczęcie żmudnego zbierania dowodów przeciwko firmie D-Link. Oznaczało to dokładne określenie, kiedy powstał dany fragment kodu i kiedy został upubliczniony, a także w jaki sposób powstał. Na szczęście udało się uzyskać pomoc autorów kodu na licencji GPL. Cenna była również pomoc doktora Tilla Jaegera, prawnika biegłego w sprawach związanych z tworzeniem oprogramowania i rozumiejącego świetnie całe zagadnienie.

Dnia 6 września br. niemiecki sąd nakazał firmie D-Link zwrócenia wszystkich kosztów, jakie GPL Violations wydał na proces sądowy. Firma ma także zwrócić pieniądze, jakie zostały wydane na zakup i testy urządzenia, którego oprogramowanie naruszało licencję.

Najbardziej jednak istotne jest to, że sąd w swoim orzeczeniu potwierdził prawne znaczenie licencji GPL.

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31