Google zaoferuje hosting plików?

27-11-2007, 12:54

W ciągu kilku najbliższych miesięcy Google może uruchomić serwis umożliwiający przechowywanie dowolnych plików i dzielenie się nimi - podaje The Wall Street Journal powołując się na źródła zaznajomione ze sprawą. Trzeba przyznać, że taka usługa byłaby gigantowi "po drodze".

Jak podaje WSJ, planowany serwis Google umożliwi przechowywanie plików różnego typu i przekazywanie ich do znajomych. Taka usługa - jeśli w ogóle ruszy - będzie dostępna bezpłatnie z możliwością zwiększenia limitu dostępnego miejsca za opłatą. WSJ nie podaje ani spodziewanych opłat, ani ograniczeń dotyczących udostępnianego użytkownikowi miejsca na serwerze.

Według źródeł WSJ nowy serwis Google będzie nosił nazwę "My Stuff". Będzie on również połączony z innymi usługami Google poprzez jedno okienko do wyszukiwania. Użytkownik będzie mógł więc odszukać odpowiednie dla słowa kluczowego pliki, dokumenty z Google Docs oraz zdjęcia w serwisie Picasa Web Albums.

Warto zauważyć, że serwis służący do hostowania plików byłby świetnym spoiwem dla usług już udostępnianych przez Google.

W tej chwili na rynku funkcjonuje niemało serwisów umożliwiających przechowywanie plików, ale większość z nich pozostaje narzędziami niszowymi. Te najbardziej popularne dają zwykle użytkownikowi 1 GB miejsca za darmo. W ostatnim czasie do dostawców takich usług dołączył Microsoft oferując Windows Live SkyDrive. Ponieważ narzędzia Windows Live uważa się za konkurencję dla usług Google, jest raczej wątpliwe aby wyszukiwarkowy gigant odpuścił Microsoftowi w konkurencji na tym obszarze.

Komentatorzy domyślają się, że serwis Google mógłby zarabiać dzięki reklamom, podobnie jak Gmail. Czy jednak reklamy będą treścią nawiązywały do przechowywanych plików? Możliwe, ale wtedy gniew ze strony obrońców prywatności jest nieunikniony. Z pewnością przeciwko usłudze zaprotestują również obrońcy praw autorskich zachęceni wizją wysokiego odszkodowania.

Rzeczniczka Google odmówiła udzielenia komentarza w sprawie tej usługi. Dodała jednak, że serwisy do hostowania plików są istotnym elementem dopasowywania aplikacji webowych do potrzeb klientów.

WSJ wspomina jeszcze o dokumencie nieumyślnie opublikowanym przez Google w 2006 roku. Dokument ten wspominał o "przechowywaniu 100% danych użytkownika" oraz wymieniał inicjatywę o nazwie Gdrive.

Źródło: WSJ
Tematy pokrewne:  

tag SkyDrivetag Picasatag hostingtag Googletag GMailtag Docs
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930