Google "widzi" i szuka w czasie rzeczywistym (wideo)

08-12-2009, 08:57

Google ma ambicje na dostarczenie jak najświeższych wyników wyszukiwania zawierających newsy, nowe posty na blogach i statusy na mikroblogach. Dzięki temu wyszukiwarka ma służyć pozyskiwaniu bieżących informacji np. o zatłoczeniu na drogach. Ponadto firma przedstawiła aplikację Goggles, która służy do wyszukiwania za pomocą obrazów.

Pierwszą z zaprezentowanych wczoraj nowości są wyniki w czasie rzeczywistym, które dosłownie ożywiają wyszukiwarkę. Pozwalają one na zobaczenie w wynikach postów blogowych, wpisów z Twittera i innych świeżych informacji. 

Te najświeższe informacje ukażą się na wydzielonej liście (Latest results for...), którą można przewijać. Dzięki temu są one odpowiednio oddzielone i nie zakłócają odbioru innych wyników. Użytkownik, który chce przeglądać tylko najświeższe wyniki na całej stronie, może kliknąć Latest results lub wybrać Latest z opcji w menu.

Wyszukiwanie w czasie rzeczywistym bazuje na różnych technologiach i opiera się na współpracy z partnerami takimi, jak Facebook, MySpace, FriendFeed, Jaiku i Twitter. W ciągu kilku dni nowa funkcja powinna być dostępna globalnie w języku angielskim. Poniżej film prezentujący usługę:

 

Druga zaprezentowana wczoraj nowość Google to Goggles, czyli dosłownie "gogle". Użytkownik może dzięki nim wyszukiwać za pomocą obrazów, a nie słów. Jest to przydatne, gdy mamy przed sobą budynek, dzieło sztuki lub dziwny przedmiot, ale nie potrafimy określić jego nazwy, a chcielibyśmy się czegoś o nim dowiedzieć.

Rozwiązanie jest przeznaczone dla posiadaczy telefonów z Androidem 1.6+. Dzięki niemu fotografia obiektu jest przesyłana do Google i rozpoznawana za pomocą  algorytmów porównujących ją z innymi fotografiami. Na podstawie zdjęcia użytkownik dostaje wyniki wyszukiwania. Cała procedura powinna trwać kilka sekund.

Komputerowe rozpoznawanie obrazu wciąż jest w powijakach, dlatego Goggles to projekt dostępny w ramach Google Labs. Nawet jeśli w tej chwili nie robi wrażenia, to trzeba przyznać, że ma przyszłość. Więcej informacji na jego temat da się znaleźć na stronie www.google.com/mobile/goggles. Poniżej film prezentujący Goggles:

Warto jeszcze zauważyć, że Google rok temu udostępniła wyszukiwanie głosowe. Od tego czasu produkt stał się dostępny na większej liczbie urządzeń i w wielu językach (wczoraj dołączył do nich japoński).

Google inwestuje też w wyszukiwanie na podstawie lokalizacji telefonu. Wczoraj zapowiedziano usługę "What's Nearby", która po długim naciśnięciu na mapę zwraca informacje o dziesięciu interesujących miejscach w pobliżu (np. hotelach, sklepach itd.). Narzędzie jest przeznaczone dla Google Maps na urządzeniach z Androidem 1.6+.


  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829