Google uwalnia dane - Data Liberation Front

15-09-2009, 13:06

Dataliberation.org podpowiada, w jaki sposób szybko i łatwo wyeksportować bądź zaimportować dane z coraz większej liczby produktów Google. W ten sposób kalifornijska firma chce pokazać, że pozwala użytkownikom na łatwe korzystanie z usług konkurencyjnych dostawców.

Uruchomiona witryna to Dataliberation.org. Serwis zarządzany jest przez działający w ramach Google zespół o nazwie Data Liberation Front (Front Wyzwolenia Danych) - niewielką grupę inżynierów, której celem jest sprawić, aby użytkownicy usług Google mogli bez trudu importować i eksportować swoje prywatne dane poprzez proste w obsłudze funkcje. Niestety obecnie strona zawiera informacje jedynie w języku angielskim.

- To do użytkowników, a nie produktów, należą dane, powinni więc oni mieć możliwość ich szybkiego i łatwego wydobycia z dowolnego produktu bez ponoszenia dodatkowych kosztów – stwierdził Brian Fitzpatrick, założyciel zespołu Data Liberation Front w Google. - Chcemy, aby ludzie decydowali się korzystać z naszych produktów ze względu na ich innowacyjny charakter, a nie ze względu na sztuczne bariery.

Ponad połowa produktów Google, począwszy od platformy do blogowania Blogger aż po usługę pocztową Gmail, została już "wyzwolona", czyli przygotowana technologicznie w taki sposób, aby użytkownicy mogli łatwo wyeksportować swoje dane. Zespół ogłosił również, że zamierza w ciągu najbliższych miesięcy "wyzwolić" narzędzie do tworzenia stron internetowych Google Sites i przygotować mechanizm do hurtowego eksportu dokumentów z usługi Dokumenty Google.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag Googletag Data Liberation Fronttag dane
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031