Google liderem mobilnego wyszukiwania

25-06-2009, 11:37

Google to najpopularniejsza wyszukiwarka także na urządzeniach mobilnych, ale są w kraje, w których z gigantem wygrywają lokalne produkty lub Yahoo. Polska należy do krajów sprzyjających Google – wynika z raportu Stan sieci mobilnej opublikowanego przez firmę Opera Software.

Raport Stan sieci mobilnej publikowany jest przez Opera Software co miesiąc. Opisuje on tendencje w internecie mobilnym w oparciu o dane otrzymane z serwerów Opery Mini. Najnowszy raport, oprócz światowych tendencji i zestawień krajowych, skupia się na mobilnym wykorzystywaniu wyszukiwarek.

W maju 10,2% przeglądanych w Polsce stron było związanych z wyszukiwaniem. Polski użytkownik przejrzał średnio 16,9 tego typu stron w przeciągu miesiąca. Wśród wyszukiwarek największą popularnością cieszyło się u nas Google, na drugim miejscu znalazło się Yahoo.

Ilość przeglądanych stron wzrosła w Polsce od maja 2008 r. o 154%, liczba unikalnych użytkowników – o 65,5%. Polski użytkownik przejrzał w zeszłym miesiącu średnio 165 stron przy pomocy urządzeń mobilnych.

Ranking stron najchętniej odwiedzanych przez polskich internautów przy pomocy urządzeń mobilnych przedstawia się następująco:

  1. nasza-klasa.pl
  2. google.com
  3. lajt.onet.pl
  4. allegro.pl
  5. wikipedia.org
  6. wp.pl
  7. fotka.pl
  8. youtube.com
  9. sciaga.pl
  10. rozklad-pkp.pl (powrócił na listę)

Telefony komórkowe, przez które użytkownicy Opery Mini w Polsce najchętniej łączyli się z internetem, to Sony Ericsson K800i, Nokia 6300 oraz Sony Ericsson K550i.

Globalne trendy

W maju 2009 r. Opera Mini miała ponad 25,4 mln użytkowników, co stanowi wzrost o 8,4% w porównaniu z kwietniem i aż o ponad 136% w porównaniu z majem 2008. Te dane dotyczą tylko użytkowników, którzy sami zainstalowali przeglądarkę w swoim telefonie komórkowym.

Wspomniane 25,4 mln użytkowników obejrzało w maju ponad 9,6 miliardów stron. Od kwietnia oglądalność stron skoczyła o 11%, a w skali rocznej – o 227%.

W maju użytkownicy Opery Mini wygenerowali dla operatorów ponad 160 milionów megabajtów danych. W porównaniu z kwietniem oznacza to wzrost o 5,6%.  W czołówce krajów o największej liczbie użytkowników Indie wspięły się kosztem Ukrainy, zaś Polska ponownie zepchnęła Nigerię z 9. miejsca.

Trendy mobilnego wyszukiwania

Google umacnia się na pozycji globalnego lidera, ale Yandex i Baidu ciągle są pierwsze odpowiednio w Rosji i Chinach. Yahoo jest szczególnie mocne w Indonezji i Nigerii.

Użytkownicy Opery Mini w Indiach i Nigerii najchętniej korzystają z wyszukiwarek. 16,3% oglądanych stron w Indiach jest związana z wyszukiwaniem, a użytkownicy oglądają tam 63,7 stron związanych z wyszukiwaniem w miesiącu. W Nigerii jest to średnio 26,6% tego typu stron i 49,6 odsłon na użytkownika w ciągu miesiąca.

Użytkownicy ukraińscy za to korzystają z wyszukiwarek najmniej chętnie: tyko 0,7% odwiedzanych tam stron ma związek z wyszukiwaniem, a średnia takich odwiedzanych stron w miesiącu to 4,3.


Źródło: Opera Software
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy