Google inwestuje w sztuczną inteligencję. Kupuje DeepMind za 400 mln dolarów

27-01-2014, 11:16

Firma zajmująca się sztuczną inteligencją to najnowszy z oryginalnych zakupów Google. Nieco wcześniej gigant inwestował w firmy produkujące roboty oraz inteligentne termostaty.

Podczas gdy cały świat zachwyca się kolejnymi aplikacjami mobilnymi, Google idzie jakby własnym torem, przejmując firmy zajmujące się bardziej futurystycznymi projektami. Wczoraj serwis Re/code poinformował, że Google kupiła firmę DeepMind zajmująca się sztuczną inteligencją. Według Re/code koszt transakcji wynosił 400 mln dolarów (zob. Exclusive: Google to Buy Artificial Intelligence Startup DeepMind for $400M).

Firma Google potwierdziła przejęcie dla Re/code oraz innych mediów. Nie potwierdziła jednak wartości transakcji i nie przedstawiła innych szczegółów, a mogłyby być one niezwykle ciekawe.

Wygrana walka o talenty

Na stronie firmy DeepMind nie znajdziecie zbyt wielu informacji. Dowiecie się najwyżej, że jednym z założycieli firmy jest Demis Hassabis, którego Wikipedia opisuje jako projektanta gier, programistę oraz światowej klasy gracza, który jest m.in. cudownym dzieckiem w dziedzinie szachów.

Z pewnością Google nie kupuje tylko jednego talentu. Re/code ustalił też, że DeepMind to ważny gracz na rynku sztucznej inteligencji, który ma ekipę złożoną z 50 osób i zabezpieczone finansowanie na poziomie 50 mln USD. Firma ta w przeszłości konkurowała o talenty z Google i Facebookiem.

Rada etyki od sztucznej inteligencji?

Jeszcze ciekawsze informacje podaje The Information. Dowiedział się on, że Google ma zamiar powołać radę etyki, która będzie dbała o nienadużywanie sztucznej inteligencji. Ten sam serwis wspomina, że Facebook również rozważał zakup DeepMind (zob. Google Beat Facebook for DeepMind, Creates Ethics Board).

Może minąć kilka lat, zanim Google udostępni produkty stworzone dzięki ekipie DeepMind. Może też dojść do tego, że zaawansowana sztuczna inteligencja zostanie włączona do "zwykłych" produktów, takich jak wyszukiwarki. Jedno jest pewne - prawdziwe przełomy rynkowe mogą się czaić w nieznanych nikomu firmach, które dziś zajmują się "nudnymi" problemami.

Sonda
Co sądzisz o przejmowaniu firm pracujących nad futurystycznymi projektami?
  • prawidłowy kierunek
  • duże ryzyko
  • nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Firma Google to wie, bo gdy zaczynała tworzyć Androida, nikt poważnie nie traktował tego pomysłu. Owszem, dostrzegano potrzebę stworzenia systemu mobilnego, który ułatwiłby deweloperom opracowywanie aplikacji na zaawansowane telefony. Prace nad takim systemem były jednak traktowane podobnie, jak dziś możemy traktować prace nad sztuczną inteligencją. Zakładamy, że kiedyś to będzie potrzebne, ale teraz nas to nie obchodzi. Teraz niektórzy ludzie wierzą, że największym osiągnięciem rynku IT jest Snapchat. 

W tym miejscu warto przypomnieć, że ostatnie przejęcia Google obejmowały producenta inteligentnych termostatów oraz firmę, która doradza wojsku przy chodzących robotach. Google myśli też nad soczewką kontaktową do pomiaru poziomu cukru. Nie wszystkie te projekty muszą zmienić świat, ale jeśli choć jeden osiągnie sukces, będzie to prawdziwy postęp.


  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031