Future of Copyright 2.0 - konkurs, crowdfunding i darmowa kultura w jednym

09-07-2013, 14:06

Jak powinno wyglądać prawo autorskie? Fundacja Nowoczesna Polska zwróciła się z tym pytaniem do twórców (do Ciebie też!), którzy do sierpnia mogą nadsyłać artystyczne wizje. Internauci ufundowali nagrodę, a przy okazji powstanie trochę nowych dóbr kultury.

Mogliście w przeszłości słyszeć o konkursie Future of Copyright, gdyż jego pierwsza edycja była opisywana w Dzienniku Internautów.

Organizatorem konkursu jest Fundacja Nowoczesna Polska. Konkurs bazuje na założeniu, że dzisiejsze prawo autorskie nie pasuje do rzeczywistości i powinno zostać zmienione. W jaki sposób? Właśnie to mają pokazać uczestnicy w swoich pracach. Mogą oni również przedstawić prace wyjaśniające, co się stanie, jeśli prawa autorskiego nie zmienimy albo jego rozwój pójdzie w złym kierunku.

Chętni do udziału w konkursie powinni do 1 sierpnia opublikować swoją pracę w internecie i wysłać na adres: contest@nowoczesnapolska.org.pl.

Forma pracy jest dowolna, ale musi uwzględniać ogólną tematykę przyszłości praw autorskich, a ewentualny tekst (opowiadania, piosenki, czegokolwiek) powinien być w języku angielskim. Rozmiar pracy powinien być ograniczony do 15 tys. znaków w tekście lub 10 minut dla formatów audio i wideo.

Prace powinny być przygotowane z myślą i konkursie i powinny być opublikowane na licencji CC BY-SA 3.0.

obraz
Remix: Radek Czajka (lic. CC-BY-SA)

W konkursie Future of Copyright ciekawa jest nie tylko tematyka, ale również sposób fundowania nagród. Z konkursem połączona jest internetowa zbiórka w serwisie Indiegogo. Zwycięzca bierze połowę zebranej kwoty, a druga połowa wydawana jest na prezenty dla fundatorów.

Sonda
Często korzystasz z dzieł dostępnych na otwartych licencjach lub jako domena publiczna?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Najważniejsze jest oczywiście to, że w ramach inicjatywy Future of Copyright powstają nowe dzieła, dostępne dla każdego. W zeszłym roku po konkursie pojawiła się książka pt. "Future of Copyright. Anthology", która jest dostępna do pobrania w formacie PDF, a także EPUB oraz MOBI. Zawiera ona 10 tekstów, wśród których są opowiadania fikcyjne, antyutopie i teksty humorystyczne.

Zwycięzca tegorocznego konkursu zostanie wyłoniony 24 sierpnia 2013 roku.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031