Fitness w modnym stylu

29-12-2015, 09:05

O tym, że aktywność fizyczna odgrywa istotną rolę dla ludzkiego organizmu wieszczą nam już od lat zarówno media, jak i zastępy dietetyków, specjalistów, naukowców oraz lekarzy. Wiedzą o tym dzieci w szkole i przedszkolu, zdają sobie z tego sprawę aktywni zawodowo dorośli i emeryci. A mimo to statystyki są alarmujące. Tylko jedno na troje dzieci jest aktywne fizycznie każdego dnia. Tylko 5% osób dorosłych poświęca co najmniej 30 minut na aktywność fizyczną i tylko 1/3 dorosłych „otrzymuje” zalecaną tygodniową dawkę aktywności fizycznej. Zmieńmy to. Wykorzystajmy nadchodzący Nowy Rok do sportowej rewolucji w naszym życiu. Albo wprowadźmy zmiany ot tak, bez okazji i górnolotnych postanowień – wyłącznie dla naszego dobra i zdrowia. Po prostu zacznijmy działać. My, ze swojej strony, proponujemy skorzystać z jednej (lub wszystkich) z najmodniejszych w ostatnim sezonie form aktywności fizycznej.

Trening komandosów

Czy zwykły trening na sali gimnastycznej lub w klubach fitness może zastąpić siłownię? Odpowiedź tkwi w nowej formie aktywności sportowej, jaką jest TRX. TRX, popularnie zwany treningiem w zawieszeniu, to wysiłkowa metoda ćwiczeń, w której wykorzystujemy obciążenie własnego ciała. Do tego celu używamy regulowanych pasków, które wykonane zostały w wytrzymałego polimeru. Paski te mają kształt litery Y i można je zawiesić praktycznie wszędzie. TRX to metoda wymyślona przez amerykańskiego komandosa, która początkowa miała pomagać amerykańskim żołnierzom, nierzadko przebywającym w trudnych lub wręcz ekstremalnych warunkach (na misjach wojskowych, okrętach lub łodziach podwodnych), w utrzymywaniu dobrej kondycji fizycznej.

Trening przy wykorzystaniu tej metody doskonale wzmacnia i ujędrnia wszystkie grupy mięśniowe naszego ciała. W proces ćwiczeń zaangażowane jest całe ciało, a stopień trudności wykonywanych ćwiczeń dostosowywany jest przez instruktora z klubu fitness, indywidualnie do kondycji i możliwości osób ćwiczących.

trx

Nieco tańca i akrobacji

Pośród płci pięknej szczególną popularność zdobyła sobie dość niecodzienna forma ćwiczeń – pole dance. Ta unikalna i dość oryginalna (tańczy się na rurze), forma tańca szybko zawojowała serca kobiet (a nawet niektórych mężczyzn) i kluby fitness na całym świecie. Swoiste połączenie gimnastyki, tańca i fitnessu doczekało się nawet konkursów w swoich dziedzinach, a prawdziwi mistrzowie potrafią zademonstrować nam iście akrobatyczne umiejętności.

Kobiety cenią sobie pole dance nie tylko za spalanie nadprogramowych kalorii i poprawę kondycji fizycznej, ale także za możliwości odkrywania swojego ciała i jego możliwości oraz kobiecość i seksapil związane z tym rodzajem tańca.

Ćwiczenia na rurze, z pogranicza tańca i akrobatyki, doskonale rozwijają wszystkie partie mięśni i kształtują całą sylwetkę, a nierzadko skomplikowane układy taneczne wspomagają poczucie rytmu  i koordynację ruchową.

Na tę nowatorską metodę ćwiczeń skusiło się już wiele gwiazd i celebrytów. Kate Hudson, Carmen Electra, Jessica Alba czy też Paris Hilton – wszystkie te panie otwarcie przyznają się do fascynacji tą kontrowersyjną formą ruchu. I nic dziwnego, w końcu pole dance łączy w sobie trening kardio, rozciąganie, a także trening siłowy.

Indyjski sposób na sprawność fizyczną

Na zgoła przeciwnym biegunie aktywności fizycznej znajduje się joga. Ten indyjski trening ciała został z powodzeniem zaadoptowany przez zachodnie kluby fitness. Centra jogi rozwijają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu, co więc jest w niej takiego fascynującego?

Niech nie zwiodą Cię pozory, że joga to statyczne, niemrawe ćwiczenia dla emerytów i niewymagających sportowców. Joga, choć opiera się przede wszystkim na mocno rozciągających ćwiczeniach, angażuje wszystkie, nawet te najmniejsze, partie mięśni i naprawdę można się przy niej nieźle spocić.

Poza ukształtowaniem sylwetki oraz nabyciem elastyczności, joga pozwoli Ci nabrać świadomości własnego ciała, nauczy prawidłowego oddychania i medytacji.

Ludzie regularnie praktykujący jogę pośród jej benefitów wymieniają także ukojenie nerwów, poprawę i wyprostowanie sylwetki, wzmocnienie kręgosłupa i zdrowsze kości. Nic więc dziwnego, że liczba fascynatów jogi ciągle się zwiększa.

Artykuł powstał we współpracy z CityFit - siecią klubów fitness czynnych 24h na dobę, 7 dni w tygodniu.


Źródło: Komunikat firmy. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl
To warto przeczytać

fot. fizkes  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  

idealdesign.pl - meble designerskie
Serwisy specjalne: