Facebook: Rosjanie zwiększają swoje udziały

02-10-2009, 19:41

Nawet 100 milionów akcji po blisko 15 dolarów każda zamierza przejąć rosyjska firma Digital Sky Technologies.

Digital Sky Technologies nabyła w maju blisko 2 procent udziałów w serwisie społecznościowym Facebook za 200 milionów złotych, wyceniając go na około 10 miliardów dolarów. Rosjanie na tym jednak nie poprzestają. Agencja Reuters podaje, że firma dalej skupuje udziały, płacąc za każdą akcję 14,77 dolarów - tyle samo, ile podczas poprzednich zakupów w lipcu. DST ma łącznie 3,5 procent akcji w Facebooku.

Ze źródeł Reutersa wynika, że Digital Sky Technologies kupuje akcje bezpośrednio od ich posiadaczy, a nie poprzez giełdę. Możliwe jest przejęcie przez Rosjan nawet 100 milionów akcji.

Rosyjska firma jest także, poprzez AS Forticom, właścicielem 70 procent udziałów w największym polskim serwisie społecznościowym nasza-klasa.pl. Najwidoczniej Rosjanie widzą w tego typu serwisach duży potencjał - ich zaangażowanie na kilku rynkach naszego regionu, a także w Facebooku każą przypuszczać, że firma liczy na niezły zarobek.

Według Marka Andreessena, jednego z członków zarządu Facebooka, serwis będzie zarabiał miliardy dolarów już w 2014 roku. Ten rok tymczasem ma się zamknąć kwotą 500 milionów dolarów przychodów. Już teraz wiadomo, że w bieżącym roku serwis wyjdzie na plus.


Źródło: Reuters, Dziennik Internautów
Tematy pokrewne:  

tag Facebooktag Digital Sky Technologies
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy