Facebook finansuje niezależnych developerów

18-09-2007, 23:51

Firma Facebook Inc., oferuje granty w wysokości do 250 tys dolarów dla programistów, którzy tworzą aplikacje opierające się o platformę Facebook.

Decyzję ogłosił w poniedziałek założyciel Facebooka, 23-letni Mark Zuckerberg. Na fundusz w wysokości 10 mln dolarów składają się pieniądze wyłożone przez Accel, jednego z największych udziałowców Facebook i The Founders Fund, firmę zajmującą się inwestycjami wysokiego ryzyka (venture capital).

Fundusz będzie przyznawał granty w wysokości od 25 tys. do 250 tys. dolarów programistom zainteresowanym rozwijaniem aplikacji dla platformy Facebook. Decyzję o tym, czyje projekty będą finansowane, podejmować będzie komisja, w której zasiadać będzie między innymi Zuckerberg.

O grant będą mogły się ubiegać osoby, które nie korzystały jeszcze z funduszy wysokiego ryzyka. Ponadto aby otrzymać pieniądze trzeba będzie zgodzić się na udzielenie Accel i The Founders Fund pierwszeństwa w możliwości zainwestowania w biznes, który powstanie z wykorzystanych funduszy.

Przedsięwzięcie tego typu to kolejny duży krok w ewolucji potężnej już platformy Facebook, uważanej jeszcze niedawno za randkowy serwis internetowy przeznaczony głównie dla studentów amerykańskich uczelni.

Jednak mimo obserwowanego ostatnio gwałtownego wzrostu popularności, Facebook wciąż nie odebrał palmy pierwszeństwa największemu serwisowi społecznościowemu na świecie - MySpace.com, którego właścicielem jest gigant medialny News Corp. Być może kolejne tego typu kroki spowodują zmianę na miejscu lidera.

Źródło: Yahoo
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy