Fabryka Innowacji pomaga rozkręcić naukowy biznes

24-03-2010, 20:26

Fabryka Innowacji to projekt, który dzięki finansowemu wsparciu nowatorskich pomysłów daje szansę studentom i naukowcom na skuteczny start w biznesie. Startując w programie, można pozyskać kapitał w wysokości nawet 200 000 złotych, otrzymać profesjonalne wsparcie eksperckie i warunki do badań, a w końcowej fazie projektu utworzyć własną firmę.

Fabryka Innowacji to projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007–2013. Jest skierowany zarówno do studentów, jak i badaczy i pracowników naukowych. Zachęca on wszystkich chcących otworzyć własny biznes do dzielenia się swoimi pomysłami, z których najlepsze dostaną dofinansowanie.

Komisja czeka na pomysły prototypów, gotowych do wdrożenia produktów lub planów jeszcze w fazie projektowej. Naszym zadaniem jest wyszukiwanie i selekcja dobrze rokujących pomysłów czy projektów, również takich, które oparte są na wynikach prac naukowo-badawczych – mówi Jacek Bzdurski, dyrektor Fabryki Innowacji. - Nie trzeba mieć dokładnego biznes planu, wystarczy idea, którą pomożemy dopracować i rozwinąć w przedsięwzięcie biznesowe. Podczas selekcji szczególną uwagę skupiamy na badaniu potencjału rynkowego i technologicznego nowego produktu lub usługi, które powinny przynieść potencjalnemu inwestorowi oczekiwaną stopę zwrotu z inwestycji kapitałowej. Komercjalizacja innowacyjnych pomysłów jest uzasadniona tylko wtedy, gdy powstałe na ich bazie przedsiębiorstwo będzie dochodowe.

>> Czytaj także: Ruszają bony na innowacje - 8,5 miliona zł do przydziału dla najmniejszych firm

Uczestnictwo w programie składa się z kilku etapów.

1. Warunkiem uczestnictwa w programie jest wysłanie swojego zgłoszenia za pośrednictwem strony www.fabrykainnowacji.org.pl. Po zakwalifikowaniu pomysłodawcy do programu, jego projekt przechodzi przez etap preinkubacji.

2. Faza preinkubacji - Fabryka udziela naukowcowi wsparcia w wysokości nawet 200 000 złotych. Pomysłodawcy otrzymają możliwość dowolnego testowania i prototypowania swoich produktów przy użyciu infrastruktury badawczej, ale także będą mogli skorzystać z wiedzy i doświadczenia kadry eksperckiej. Fabryka Innowacji oferuje też swoją pomoc w budowaniu strategii komercjalizacji i wdrożenia gotowych produktów. Wsparcie dotyczy wszelkich problemów, z którymi boryka się raczkujący biznes: kwestii regulacji prawnych (m.in. ochrona praw autorskich, patenty, analiza pomysłu), zagadnień finansowo–księgowych wyceny przedsięwzięć i biznes planowania, zasad funkcjonowania i badania rynku, marketingu produktowego, zasad wyceny kapitałowej, rekrutacji i zarządzania personelem, doradztwa technicznego w zakresie analiz technicznych, ekspertyz, testów prototypów, wprowadzania nowej technologii czy produktu na rynek, budowy kanałów sprzedaży. Końcowym etapem preinkubacji będzie rynkowa wycena i ekspertyzy technologiczne pomysłu, obejmujące analizy wykonalności, analizy finansów i ryzyka oraz testy laboratoryjne związane z przygotowaniem prototypu.

3. Zawarcie przez Fabrykę i pomysłodawcę porozumienia lub umowy inwestycyjnej w celu utworzenia niezależnej osoby prawnej - spółki prawa handlowego, w postaci spółki z ograniczoną odpowiedzialności lub spółki akcyjnej.

4. Etap wejścia kapitałowego - może osiągnąć poziom nawet 200 000 Euro. Moment wejścia kapitałowego nie oznacza jednak zakończenia projektu – zapewnia Krzysztof Nowański, dyrektor ds. technologii. - Nowo utworzona firma nie zostanie pozostawiona swojemu losowi. Eksperci Fabryki Innowacji nadal będą udzielali rad i pomagali pomysłodawcom bezpiecznie przejść wyboistą drogę do samodzielności ekonomicznej. Wspomogą nowo powstałą firmę w budowie struktur sprzedaży i kanałów dystrybucji. Wejście kapitałowe Fabryki Innowacji nie tylko nie oznacza utraty przez pomysłodawcę kontroli nad przedsięwzięciem, ale właśnie dzięki temu wejściu kapitałowemu inicjator pomysłu ma szansę odnieść sukces rynkowy i w pełni wykorzystać potencjał związany z nowymi rozwiązaniami.

>> Czytaj także: Dotacje na innowacje przyznawane nieuczciwie

5. Okres wyjścia spółki z przedsięwzięcia Fabryka Innowacji – upływa on do 4 lat po podpisaniu umowy. Fabryka Innowacji zacznie wycofywać swoje udziały w spółce, które to pomysłodawca będzie mógł wykupić od inwestorów lub pozyskać kapitał poprzez wejście na giełdę. Część udziałów może także zostać odsprzedana inwestorowi branżowemu albo funduszowi VC.

6. Uzyskanie przez spółkę samodzielności finansowej i dalszy rozwój przedsięwzięcia.


Następny artykuł » zamknij

Nadchodzą książki 3D?

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
Tematy pokrewne:  

tag naukatag innowacjetag Fabryka Innowacjitag biznes
To warto przeczytać


fot. Sarota PR


Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.