Ekran dotykowy, na którym czujesz ciężar i opór - pomysł Microsoftu - wideo

05-07-2013, 14:48

Ekran dotykowy, oddający dotykowe wrażenie kształtu i ciężaru przedmiotu został opracowany przez badaczy Microsoftu. Co ciekawe, istotą tego wynalazku jest sposób umocowania wyświetlacza, a nie jego powierzchnia.

Idea ekranu dotykowego, który mógłby oddawać jakieś wrażenia dotykowe, nie jest całkiem nowa. Trzeba jednak przyznać, że badacze firmy Microsoft znaleźli bardzo ciekawy sposób na stworzenie takiego ekranu.

Trzej badacze - Mike SinclairMichel Pahud oraz Hrvoje Benko - zamocowali na robotycznym ramieniu multidotykowy monitor, umożliwiający wyświetlanie obrazu 3D. Robotyczne ramię umożliwia przesuwanie monitora poprzez popychanie go palcem, przy czym opór stawiany przez ramię może odpowiadać np. ciężarowi wirtualnego przedmiotu widocznego na ekranie.

Ponadto robotyczne ramię może być wykorzystane do sterowania aplikacją, poprzez rejestrowanie mocy dotyku czy też raczej jego "głębokości". Film poniżej prezentuje aplikację, która służy do wyświetlania konkretnej części obrazu mózgu. Użytkownik może wjechać w głąb, utrzymać ekran na odpowiedniej "głębokości", zrobić notatkę, posunąć się głębiej.

Kolejna aplikacja prezentuje operowanie wirtualnymi przedmiotami o różnym ciężarze. Zobaczcie sami:

Sonda
Czy ekrany dające wrażenia dotykowe staną się powszechne?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Idea ekranu dotykowego, który nie tylko rejestruje, ale i oddaje wrażenie dotyku, jest o wiele starsza niż ten projekt Microsoftu. Już kilka lat temu Apple złożył wniosek o przyznanie patentu na ekran dotykowy o zmiennej powierzchni, ale nic nie wskazuje na to, aby firma dysponowała taką technologią.

Inna rzecz, że nowoczesna technologia może umożliwić odbieranie światła poprzez dotyk. Wystarczy podłączyć do mózgu odpowiednie czujniki, co na szczurach już się udało.


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031