Edukacja seksualna - podziel się doświadczeniami

20-01-2009, 00:01

Grupa Edukatorów Seksualnych "Ponton" aktywnie wykorzystuje również sieć, by doradzać młodym ludziom w sprawach ich seksualności. Kilka dni temu uruchomili akcję "Jaka edukacja?", w której zachęcają młodzież do podzielenia się swoimi doświadczeniami z edukacji seksualnej w szkołach.

Na stronie Ponton.org.pl znaleźć można nie tylko podstawowe informacje na temat założeń samej Grupy, ale również wiele użytecznych wiadomości z dziedziny antykoncepcji, dojrzewania czy przemocy.

Edukatorzy seksualni prowadzą zajęcia w szkołach, ucząc młodych ludzi, jakiego rodzaju zachowania są bezpieczne, jakie zaś mogą nieść ze sobą ryzyko. Wypełniają oni lukę w programach szkolnych, gdzie edukacja seksualna często jest w ogóle nieobecna lub prowadzona przez niekompetentne osoby.

Zajęcia szkolne uzupełniane są przez stronę internetową, gdzie młodzież może odnaleźć więcej informacji na interesujące je tematy. Strona umożliwia również zadawanie pytań, na które odpowiadają ekspertki Pontonu, a także prowadzenie dyskusji na forum.

Można również obejrzeć filmy z dziedziny edukacji seksualnej, związane m.in. z tematyką pierwszej wizyty u ginekologa czy prawidłowym stosowaniem prezerwatyw. Swoją wiedzę można sprawdzić za pomocą testów zamieszczonych na stronie.

Dodatkowo Ponton.org.pl linkuje do wielu interesujących stron o podobnej tematyce. Grupa Edukatorów Seksualnych to unikatowa w Polsce inicjatywa, otwarta na wsparcie wolontariuszy. 16 stycznia przedstawiciele Grupy poinformowali o nowej ogólnopolskiej akcji, której celem jest zebranie doświadczeń szkolnej młodzieży odnośnie wychowania seksualnego w szkołach na każdym etapie edukacji.

Zebrane informacje posłużą aktywistom z Pontonu do opracowania raportu o tym, jak naprawdę wygląda edukacja seksualna w polskich szkołach. Czy takie zajęcia faktycznie się odbywają? Kto je prowadzi (nauczyciel czy osoba z zewnątrz)? Czy przekazywana wiedza jest neutralna światopoglądowo?

Opisy własnych doświadczeń z edukacji seksualnej w szkole można przesyłać na e-mail Pontonu do 1 maja 2009 roku. Szczegóły na stronie www.ponton.org.pl.


Tematy pokrewne:  

tag zdrowietag sekstag Pontontag edukacja
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930