e-SENS: 13,7 mln euro na europejskie usługi cyfrowe

16-08-2013, 11:57

Czy będąc w jednym kraju UE, będziemy mogli uzyskać pomoc online w założeniu firmy na terenie innego kraju? Czy będziemy mogli kupić lek za granicą dzięki e-recepcie? Komisja Europejska uważa, że projekt e-SENS będzie krokiem w tym kierunku.

Komisja Europejska od 2008 r. opracowuje projekty pilotażowe dotyczące transgranicznych cyfrowych usług publicznych. Chodzi o to, byśmy - przebywając w jednym kraju UE - mieli możliwość załatwiania spraw online w innym kraju.

Przedwczoraj Komisja zapowiedziała zainwestowanie 13,7 mln euro w dalszy rozwój takich e-usług. Będzie się to odbywać w ramach inicjatywy e-SENS (Electronic Simple European Networked Services). Dzięki niej 100 partnerów z 20 krajów opracowuje i wdraża rozwiązania oparte na otwartych normach i specyfikacjach elektronicznych dokumentów tożsamości, podpisów elektronicznych itd.

Jaki jest sens e-SENS?

Projekty e-SENS to m.in. STORK 2.0 - projekt dotyczący wymiany informacji w zakresie tożsamości elektronicznej. Ma się przyczynić do urzeczywistnienia idei jednolitego europejskiego obszaru elektronicznej identyfikacji i uwierzytelniania.

Inne projekty:

  • e-CODEX - ma poprawić dostęp obywateli i przedsiębiorstw do usług prawnych w Europie;
  • epSOS, którego celem jest zagwarantowanie interoperacyjności elektronicznych systemów dokumentacji medycznej;
  • SPOCS, który ma ułatwiać zakładanie firmy za granicą;
  • PEPPOL - dotyczy elektronicznego udzielania zamówień publicznych.

Komisja Europejska przedstawia różne zastosowania wspomnianych systemów. Załóżmy, że obywatelka Litwy ma biuro podróży specjalizujące się w wycieczkach do Portugalii. Załóżmy, że chce ona założyć biuro podróży w Portugalii, które organizowałoby wycieczki do krajów bałtyckich. Dzięki wirtualnym punktom obsługi mogłaby ona otrzymać online informacje o warunkach, które musi spełnić, by założyć firmę. 

E-CODEX mógłby teoretycznie umożliwić wszczęcie postępowania online przez obywatela, który zgubił bagaż podczas lotu i nie był zadowolony z rekompensaty zaproponowanej przez linię lotniczą. Z kolei dzięki epSOS osoba chora na cukrzycę, przebywająca za granicą, mogłaby kupić potrzebny lek dzięki e-recepcie.

Sonda
Czy projekt e-SENS to dobra inwestycja?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Ile to kosztuje?

Inicjatywa e-SENS jest finansowana przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) i OpenPEPPOL. Projekt zainaugurowano 1 kwietnia 2013 r., a ponieważ zawarto już z Komisją Europejską umowę w sprawie przyznania dotacji, można oficjalnie rozpocząć jego realizację.

W ciągu trzech lat Komisja przeznaczy na projekt 13,7 mln euro (50 proc. budżetu wynoszącego 27,4 mln euro) z programu na rzecz wspierania polityki w dziedzinie technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT-PSP).


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930