Dowód osobisty z e-podpisem za rok

06-01-2010, 10:17

Być może już za rok Polacy otrzymają nowe dowody z chipem, które umożliwią elektroniczne uwierzytelnianie posiadacza w systemach teleinformatycznych podmiotów publicznych. Być może będą one służyć jako legitymacja szkolna lub dowód ubezpieczenia. Rada Ministrów pod koniec roku przyjęła przygotowane przez MSWiA założenia ustawy o dowodach osobistych.

Założenia zostały przyjęte przez Radę Ministrów 29 grudnia 2009 r. Zgodnie z nimi nowe dowody mają być wydawane od dnia 1 stycznia 2011 r. i mają służyć jako wielofunkcyjne dokumenty tożsamości. Mają mieć postać karty z chipem służącym do przechowywania danych zapisanych w postaci elektronicznej.

O różnych planach wprowadzenia nowych dowodów słyszeliśmy już nie raz. W przeszłości MSWiA miało nawet ambitny zamiar wprowadzenia dokumentów z danymi biometrycznymi, takimi jak grupa krwi, geometria dłoni itd. Teraz plany są inne i wydają się bardziej realne.

Jak informuje MSWiA, nowy dokument dzięki chipowi ma pozwalać na trzy rzeczy:

  • elektroniczne potwierdzanie autentyczności dokumentu elektronicznego,
  • uwierzytelnianie posiadacza w systemach teleinformatycznych podmiotów publicznych oraz przy dostępie do rejestrów publicznych,
  • instalację danych służących do składania podpisu kwalifikowanego.

Warto wyjaśnić kwestię e-podpisu. Warstwa elektroniczna dowodu będzie zawierała dane służące do składania tzw. podpisu osobistego. W kontaktach z organami administracji będzie on równoważny odręcznemu podpisowi złożonemu pod dokumentem.

Będzie też przestrzeń umożliwiająca instalację podpisu kwalifikowanego, ale ten będzie instalowany w dowodzie przez firmy komercyjne na życzenie posiadacza dowodu osobistego. Taka instalacja będzie następowała zgodnie z zasadami i wymogami określonymi w ustawie i rozporządzeniu wykonawczym.

>>> Czytaj więcej o podpisie elektronicznym w DI

Ministerstwo dodaje, że warstwa elektroniczna może zawierać przestrzeń na dodatkowe dane, dzięki czemu dowód posłuży za kartę ubezpieczenia zdrowotnego lub legitymację szkolną. Będzie mogła go mieć każda osoba od chwili urodzenia.

Nowy dokument nie będzie zawierał rysopisu, danych dotyczących miejsca zameldowania obywatela oraz graficznego podpisu. Będzie natomiast zawierał: nazwisko, imiona, nazwisko rodowe, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, wizerunek twarzy, numer PESEL oraz informacje o obywatelstwie. Na dokumencie znajdzie się też seria i numer, data wydania, data ważności i oznaczenie organu wydającego dokument.

Wniosek o wydanie także elektroniczny

Ministerstwo chce, aby było możliwe złożenie wniosku o wydanie dowodu osobistego w postaci elektronicznej, za pośrednictwem ePUAP. Niemniej, ponieważ dowód osobisty jest w polskim systemie prawa podstawowym dokumentem potwierdzającym tożsamość, przewidywana jest w związku z ubieganiem się o jego wydanie przynajmniej jednokrotna wizyta obywatela w urzędzie. Nie przewiduje się obowiązku obecności dziecka do lat pięciu.

Nowe wykazy i rejestry MSWiA

Zasadniczo nie zmienią się zasady dotyczące utraty ważności dowodu osobistego. Nowym rozwiązaniem będzie publikowanie na stronie internetowej przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji wykazu unieważnionych dowodów osobistych, obejmującego serie i numery unieważnionych dowodów osobistych oraz serie i numery utraconych blankietów dowodów osobistych.

Dostęp do tego wykazu będzie następował po uwierzytelnieniu się pytającego podpisem elektronicznym. Dostęp będzie rejestrowany i będzie następował w odniesieniu do konkretnie wskazanego dowodu osobistego po wskazaniu jego serii i numeru.

MSWiA będzie też prowadzić Rejestr Dowodów Osobistych, w którym będą gromadzone dane dotyczące wydanych dowodów osobistych oraz wniosków o ich wydanie. RDO będzie zawierał mniejszą liczbę danych osobowych niż Ogólnokrajowa Ewidencja Wydanych i Unieważnionych Dowodów Osobistych.

Dostęp do tego rejestru będzie ograniczony do wybranych organów związanych ze ściganiem przestępstw oraz zapewnieniem bezpieczeństwa kraju, którym taki dostęp jest niezbędny ze względu na charakter prowadzonych przez nie czynności.


Źródło: MSWiA
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930