Dotacje na patenty: 30 mln zł dla MSP od UE

02-09-2009, 17:17

Mali i średni przedsiębiorcy mają jeszcze w tym roku szansę na dofinansowanie z Unii Europejskiej na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem ochrony własności przemysłowej. Do zagospodarowania w ramach działania 5.4 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka jest ponad 30 mln zł. Wnioski można składać do końca roku lub do wyczerpania budżetu na 2009 r.

Działanie 5.4 w ramach działania Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, skierowane jest do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Jak podaje PARP, największą popularnością cieszy się jednak wśród firm małej wielkości.

Od 2008 roku polscy przedsiębiorcy zgłosili 40 wniosków o dofinansowanie na sumę ponad 3 mln złotych. To tylko 10% kwoty, która w tym roku została przeznaczona do rozdysponowania pomiędzy polskie firmy na ochronę własności intelektualnej. Do tej pory najwięcej wniosków zgłosiły osoby fizyczne prowadzące własne przedsiębiorstwa, działające w sferach przemysłu wytwórczego oraz ochrony zdrowia.

- Dotacja bardzo nam pomogła. Oczywiście i tak staralibyśmy się o ochronę prawną, ale nie w takim zakresie – mówi Bogdan Racinowski, prezes zarządu gdyńskiej firmy Softhus, która otrzymała dotację w wysokości 400 tys. zł na opatentowanie nowoczesnej technologii budowy automatycznych systemów usługowych. – Gdyby nie dodatkowe środki, poprzestalibyśmy na krajach Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Dzięki 5.4.1 ochrona patentowa obejmie nasz projekt w największych krajach Azji czy w Brazylii – dodaje prezes Racinowski.

W ramach Działania 5.4 jest do zagospodarowania kwota ponad 30 mln zł. Składa się ono z dwóch poddziałań, skierowanych do odrębnych grup:

  • przedsiębiorców, którzy chcą chronić własność intelektualną (poddziałanie 5.4.1),
  • instytucji popularyzujących wiedzę w tej dziedzinie (poddziałanie 5.4.2).

W ramach działania 5.4.1 przedsiębiorcy mają możliwość otrzymania wsparcia na uzyskanie i realizację ochrony własności przemysłowej. Dofinansowanie może pokryć koszty związane z przygotowaniem zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego lub przemysłowego, koszty opłat urzędowych za to zgłoszenie, reprezentacji pełnomocnika przed odpowiednim organem własności przemysłowej czy postępowania w zakresie unieważnienia lub stwierdzenia wygaśnięcia patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy albo prawa z rejestracji - informuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

W przypadku wsparcia na uzyskanie ochrony prawa własności przemysłowej oraz na realizację ochrony własności przemysłowej dofinansowanie może wynosić od 2 do 400 tys. zł. Wnioski można składać do końca roku lub do wyczerpania budżetu na bieżący rok.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31