Doktor z Wikipedii okazał się studentem

08-03-2007, 08:29

Jeden z wpływowych redaktorów Wikipedii podawał się za doktora teologii, ale w rzeczywistości był studentem. Po tym jak oszustwo wyszło na jaw postanowił zrezygnować z dalszej pracy nad wolną encyklopedią. Społeczność projektu jest bardzo zniesmaczona całą sprawą. Jimmy Wales zapowiedział natomiast, że w przyszłości deklarowane wykształcenie będzie weryfikowane.

Wikipedysta o pseudonimie Essjay był bardzo płodny i wpływowy. Podawał się za doktora teologii i wykładowcę na jednej z prywatnych uczelni. Poprawiał artykuły na Wikipedii, usuwał skutki wandalizmu i uczestniczył w rozstrzyganiu różnego rodzaju sporów pomiędzy wikipedystami. Jego aktywność została dostrzeżona również przez magazyn New Yorker, który pisząc w zeszłym roku artykuł o Wikipedii nie omieszkał wspomnieć o udzielającym się tam "wykładowcy".

Prawdziwa tożsamość Essjaya wyszła na jaw w zeszłym tygodniu. New Yorker opublikował sprostowanie do wcześniejszego artykułu, w którym ujawnił oszustwo. Gazeta zaznaczyła, że w czasie publikacji ani jej dziennikarze, ani przedstawiciele Wikipedii nie wiedzieli kim naprawdę jest Essjay. Okazało się, że za tym pseudonimem krył się Ryan Jordan, 24-letni student z Kentucky. Jak pisał New Yorker, podawał się on za inną osobę aby uniknąć problemów ze strony tych, przeciwko którym wydawał decyzje.

Założyciel Wikipedii Jimmy Wales stwierdził, że osobiście wybacza wikipedyście, ale niezależnie od tego powinien on zrezygnować z dalszej pracy nad encyklopedią, która opiera sie na dwóch filarach - tolerancji i zaufaniu. Essjay podważył ten drugi filar co przemawia przeciwko niemu. Sam Ryan Jordan również uznał, że odejście z Wikipedii będzie najwłaściwszym krokiem, jaki można w tej niezręcznej sytuacji zrobić.

Społeczność Wikipedii zareagowała na całą sprawnie dość agresywnie. Nic dziwnego - takie wypadki podważają wiarygodność znanej witryny, nad którą codziennie pracuje wielu ludzi mocno starających się o jak najlepsze wykonanie swoich zadań. Jak dotąd mówiono już o wandalizmie i tendencyjnych treściach jakie czasem trafiają do Wikipedii, ale w tej chwili stało się coś innego - załamał się autorytet, który wcześniej samoistnie wyłonił się w społeczności projektu. Pokazuje to nowy problem, jaki może się wiązać z podobnymi do Wikipedii projektami.

AKTUALIZACJA


Osoby, które podają się na Wikipedii za ekspertów wykształconych w danej dziedzinie będą musiały potwierdzić posiadanie tytułu akademickiego lub naukowego - zapowiedział Jimmy Wales po tym, jak na światło dzienne wyszła sprawa studenta podającego się za wykładowcę teologii. Jednocześnie założyciel Wikipedii zapewnił, że nadal będzie można pozostać anonimowym i on osobiście preferuje taką formę pracy w Wikipedii.

Swój pomysł Jimmy Wales przedstawił wczoraj w wywiadach udzielonych przez telefon i komunikator. Założyciel Wikipedii powiedział też, że wikipedyści nadal będą mogli pozostać osobami anonimowymi. Jego zdaniem nie należy wygrywać dyskusji "błyskając swoimi dyplomami". Jest nawet lepiej jeśli osoba pozostaje anonimowa, bo wtedy inni skupiają się na tym co ktoś pisze, a nie na tym kim jest.

Weryfikacje deklarowanego wykształcenia Jimmy Wales zaproponował już dwa lata temu, ale pomysł nie doczekał się realizacji. Po tym jak sprawa wikipedysty Essjay wyszła na światło dzienne, ta kwestia zaczęła domagać się uregulowania.

Następny artykuł » zamknij

P2P nie szkodzi kinematografii

Źródło: BBC, CNET, AP
  
znajdź w serwisieRSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Styczeń 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2019 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.