Czy zakaz handlu w niedzielę obejmie banki?

09-03-2018, 22:36

Zaczynają obowiązywać przepis ograniczające handel w niedziele. Nowe regulacje prawne uderzają nie tylko w sieci handlowe, lecz również w banki kredytowe.

1 marca weszły w życie zapisy Ustawy z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni. Tym samym najbliższa niedziela będzie pierwszą, w którą sklepy zostaną zamknięte. Zgodnie z ustawą zakaz nie obejmuje kawiarni, lodziarni czy klubów fitness, które nierzadko swoje lokale mają w centrach handlowych. A co z bankami?

Część banków jest czynna od poniedziałku do soboty – w tych placówkach nie planowane są aktualnie żadne zmiany. Wśród tych czynnych także w niedziele zdania są podzielone. mBank planuje skrócić czas pracy placówek, BGŻ BNP Paribas nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji, a ING Bank Śląski, który ma najwięcej oddziałów w galeriach handlowych, nie planuje pracy w niedziele wyłączone z handlu na mocy ustawy.

Prawnicy podzielają pogląd, że placówki bankowe nie podlegają pod zapisy ustawy, ponieważ handel to proces sprzedaży towarów, a więc wymiany towarów na środki pieniężne. Jak jednak zauważa dr Katarzyna Domańska-Mołdawa, adwokat w BSJP Brockhuis, drobny ich wycinek, np. oferowanie kredytów konsumenckich w związku ze sprzedażą ratalną, mógłby być ewentualnie zakwalifikowany jako „czynności związane z handlem” i w tym kontekście czynności takie nie powinny być oferowane przez banki w dni objęte zakazem.

Zakaz uderzy w kredyty ratalne. Uzasadnia to Wojciech Boczoń, analityk Bankier.pl, który uważa, że to instytucje zajmujące się udzielaniem kredytów ratalnych działające przy sieciach ze sprzętem RTV czy AGD spotkały się z problematyczną sytuacją, ponieważ jak wynika z analizy Biura Informacji Kredytowej kredyty ratalne udzielane w weekendy przez banki w sieciach handlowych oraz pożyczki w firmach pozabankowych stanowią niemal 1/4 łącznej sprzedaży kredytów z całego tygodnia.

Źródło: Bankier.pl


Następny artykuł » zamknij

Witajcie, kryptopomidory!

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy