Cyfryzacja TV nadchodzi. Czy jesteś na to przygotowany?

29-03-2011, 05:24

Od połowy 2013 roku kilkanaście milionów telewizorów w Polsce przestanie działać - szacują analitycy. To efekt obligatoryjnego dla nadawców wprowadzenia telewizji cyfrowej w standardzie DVB-T. Jakie wymagania należy spełniać, aby móc oglądać telewizję cyfrową?

Wyniki badań socjologicznych wskazują, że jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu przez Polaków jest oglądanie telewizji. Ponad 6,5 miliona gospodarstw domowych czekają jednak nieuchronne zmiany. Biorąc pod uwagę, że przeciętne gospodarstwo posiada zazwyczaj więcej niż jeden odbiornik, nawet kilkanaście milionów telewizorów może wkrótce przestać działać.

Od 31 lipca 2013 roku Ministerstwo Infrastruktury zapowiada technologiczny zwrot w polskiej telewizji. Wdrożona ma zostać nowoczesna technologia cyfrowa oparta na standardzie DVB-T (Digital Video Broadcasting–Terrestrial).

>> Czytaj też: Wyłudzają na cyfryzację

Sonda
Korzystasz już z telewizji cyfrowej?
  • tak
  • nie
  • nie wiem
wyniki  komentarze

Dzięki wprowadzeniu rozdzielczości HDTV (High Definition Television) umożliwi ona m.in. nadawanie większej liczby programów telewizyjnych oraz znaczną poprawę jakości obrazu i dźwięku. To oznacza jednak zmiany w standardach odbiorników telewizyjnych, które muszą posiadać specjalne parametry, by odbierać sygnał telewizyjny.

Jeśli odbiorca posiada standardowy analogowy telewizor, będzie zmuszony dokupić dekoder NTC (nadziemnej telewizji cyfrowej) zwany także STB (set-top box). To specjalne urządzenie, które odszyfruje sygnał cyfrowy i umożliwi odbiór transmisji telewizyjnych. Dostępny jest w większości sklepów z elektroniką za cenę ok. 200 zł.

Odbiornik analogowy można także wymienić na cyfrowy, jednak to wiąże się z większymi kosztami, ale odbieranie sygnału bez pośrednictwa dekodera zapewnia znaczną poprawę jakości obrazu i dźwięku.

Jak twierdzi Rafał Zych ze sklepu Matrix Media, liczba osób kupujących nowoczesne telewizory jest coraz większa. W ostatnich latach obserwujemy znaczny wzrost sprzedaży modeli obsługujących format Full HD i spodziewamy się, że będzie ona nadal rosła - mówi Zych. W sumie nic w tym dziwnego, bowiem na półkach sklepowych raczej już nie znajdziemy telewizorów starego typu. Pamiętajmy, że oprócz cyfryzacji czekają nas również mistrzostwa Europy w piłce nożnej, a tego typu wydarzenia zawsze wiążą się ze wzrostem popytu na telewizory o dużej rozdzielczości ekranu – dodaje Rafał Zych.

>> Czytaj też: UKE przedstawia powody opóźnienia cyfryzacji telewizji naziemnej

Osoby, które planują zakup nowych telewizorów, powinny się upewnić, czy dany model jest przystosowany do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Podstawowe wymagania zgodne z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury zawarte są w art. 132 ust. 3 ustawy Prawo telekomunikacyjne. Są to m.in.:

  • obsługa formatów standardowej rozdzielczości SDTV oraz wysokiej rozdzielczości HDTV,
  • dekodowanie obrazu zgodnie ze standardem MPEG-4 (dokładniej H.264/AVC),
  • obsługa formatów od mono, poprzez stereo i dwa dźwięki aż do dźwięku 5.1,
  • dekodowanie dźwięku zgodnie ze standardem MPEG-2 Warstwa II oraz AC-3 (Dolby Digital) i E-AC-3 (Dolby Digital Plus).

Zgodnie z prognozami Departamentu Telekomunikacji Ministerstwa Infrastruktury w 2013 roku 97% populacji Polski będzie odbierało sygnał cyfrowy. Stale rosnąca liczba abonentów telewizji cyfrowej już teraz wskazuje, że Polacy sami chętnie inwestują w rozwój technologiczny i szukają nowych źródeł informacji.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy