Cyfryzacja telewizji na finiszu. VI etap wyłączeń już za nami

17-06-2013, 09:37

Dziś o godz. 1:00 wyłączono analogową emisję telewizji m.in. w Lublinie, Olsztynie, Kielcach, Płocku i Suwałkach. Cyfryzacja telewizji objęła 37 mln Polaków. Nie dla wszystkich przebiega bezproblemowo.

17 czerwca 2013 r. o godz. 1:00 wyłączona została analogowa emisja telewizji naziemnej w następujących obszarach: Białystok, Bieszczady, Dęblin, Kielce, Lublin, Olsztyn, Opoczno, Płock, Przemyśl, Siedlce, Suwałki, Zamość.

Ten szósty już etap cyfryzacji objął 7,7 mln ludzi i w sumie już 37 mln ludzi w naszym kraju musiało przejść na odbiór cyfrowy.

Mapka poniżej pokazuje dokonane postępy. Obszary zaznaczone na czerwono były objęte VI etapem wyłączeń, obszary zaznaczone na szaro były objęte poprzednimi etapami, a obszary zaznaczone na biało będą objęte VII etapem wyłączeń, planowanym na 23 lipca 2013 r.

 

mapka

Sygnał cyfrowy - gdzie są utrudnienia?

Niestety na niektórych obszarach mogą wystąpić utrudnienia w odbiorze sygnału cyfrowego. Oto szczegóły dotyczące problemów w poszczególnych województwach, na podstawie danych Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji:

  • woj. lubelskie - utrudnienia z odbiorem MUX3 mogą dotyczyć 25 miejscowości (z powiatu bialskiego, chełmskiego, hrubieszowskiego, janowskiego, włodawskiego). Obecnie we wszystkich miejscowościach istnieje możliwość odbioru MUX1; sygnał telewizji analogowej dociera tylko do jednej miejscowości (Chyżowice);
  • woj. małopolskie - problem z odbiorem MUX3 może pojawić się w 8 miejscowościach (z powiatu miechowskiego oraz proszowickiego). W miejscowości Buczkowice możliwy jest odbiór telewizji analogowej ze stacji Kielce/Św. Krzyż, natomiast we wszystkich miejscowościach nie powinno być problemów z odbiorem MUX1 ze stacji Kraków/Chorągwica oraz Kielce/Św. Krzyż;
  • woj. mazowieckie – utrudnienie w odbiorze MUX3 może dotyczyć miejscowości Jednorożec (powiat przasnyski). Aktualnie nie ma w niej możliwości odbioru telewizji analogowej, a odbiór MUX1 ze stacji Ostrołęka/ul. Kopernika jest utrudniony;
  • woj. podkarpackie – w 17 miejscowościach (z powiatu bieszczadzkiego, leskiego oraz sanockiego) może wystąpić problem z odbiorem MUX3. We wszystkich miejscowościach nie ma możliwości odbioru telewizji analogowej, a w 2 z nich (Ustrzyki Dolne oraz Strzebowiska) istnieje możliwość warunkowego odbioru MUX1, odpowiednio ze stacji Rzeszów/Sucha Góra oraz Bieszczady/g. Jawor;
  • woj. podlaskie – 6 miejscowości (z powiatu augustowskiego, białostockiego oraz sejneńskiego) może mieć utrudnienia z odbiorem sygnału MUX3. W 2 miejscowościach (Bartniki w gminie Lipsk oraz Gobiaty w gminie Gródek) nie ma możliwości odbioru telewizji analogowej. Ponadto, w miejscowości Gobiaty występują problemy z odbiorem MUX1. W pozostałych 5 miejscowościach (Nowe Leśne Bohatery, Wołkusz, Rygol, Bartniki i Stanowisko) odbiór MUX1 możliwy jest ze stacji Suwałki/Krzemianucha, natomiast w 3 miejscowościach z gminy Lipsk (Nowe Leśne Bohatery, Wołkusz oraz Bartniki) dodatkowo możliwy jest odbiór MUX1 ze stacji Białystok/Krynice;
  • woj. świętokrzyskie - spośród 11 miejscowości (z powiatu jędrzejowskiego, kazimierskiego, kieleckiego oraz pińczowskiego), w których mogą wystąpić problemy z odbiorem MUX3, w 2 (Bugaj, gmina Małogoszcz oraz Ciekoty, gmina Masłów) obecnie możliwy jest odbiór telewizji analogowej. W pozostałych (oprócz miejscowości Bocheniec w gminie Małogoszcz), jest możliwy odbiór MUX1.

Zmianie na lepsze ulegała sytuacja w miejscowościach, dla których przewidywano problemy z odbiorem sygnału MUX3 po wyłączeniu telewizji analogowej w V etapie. Aktualnie w 55 miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego nie powinny wystąpić utrudnienia z odbiorem MUX3 ze stacji Płock/Rachocin. Dodatkowo we wszystkich miejscowościach z tej stacji dostępny jest również MUX1.

Sygnał MUX3 będzie także dostępny w 2 miejscowościach w województwie mazowieckim: Więcławie oraz Główina (gmina Brudzeń Duży). Odbiór będzie możliwy ze stacji Płock/Rachocin, z której aktualnie dostępny jest także odbiór MUX1.

Sonda
Przeszedłeś już na odbiór cyfrowy?
  • tak
  • nie
  • nie oglądam telewizji, nie obchodzi mnie to
wyniki  komentarze

Na terenie województwa świętokrzyskiego utrudnienia w odbiorze MUX3 mogły wystąpić w 3 miejscowościach: Przełaj i Mstyczów (gmina Sędziszów) oraz Wywła w gminie Słupia (Jędrzejowska). Przeprowadzone pomiary wykazały, że w miejscowości Wywła możliwy jest odbiór multipleksu trzeciego ze stacji Częstochowa/Wręczyca Wielka. Uruchomienie 17 czerwca br. emisji MUX3 ze stacji Kielce/Św. Krzyż powinno poprawić sytuację z odbiorem w Przełaju.

W miejscowości Mstyczków nie poprawi się sytuacja z odbiorem MUX3; istnieje jednak możliwość odbioru MUX-1 ze stacji Kielce/Św. Krzyż, dzięki czemu mieszkańcy miejscowości będą mieli dostęp do programów telewizji publicznej w ramach tego multipleksu.

Czytaj także: Nie kupiłeś dekodera telewizji cyfrowej? Możesz wyrejestrować telewizor


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy