Cyberprzestępcy przerywają transmisję Eurowizji, aby zapowiedzieć atak rakietowy

15-05-2019, 20:38

Jak donoszą izraelskie media, wtorkowa transmisja online półfinałów Eurowizji została chwilowo przejęta przez cyberprzestępców. W trakcie konkursu cyberprzestępcy wyemitowali na stronie nadawcy dwuminutowy film ostrzegający przed atakiem rakietowym na Tel Aviv.

„Ostrzeżenie: ryzyko ataku rakietowego, prosimy schronić się”, „Izrael nie jest bezpieczny. Zobaczycie!” – takie komunikaty mogli zobaczyć widzowie transmisji online półfinałów Eurowizji, odbywających się we wtorek w Tel Avivie.

Jak informuje The Jerusalem Post, pomimo odpowiednich zabezpieczeń, strona internetowa nadawcy konkursu na kilka minut została przejęta prawdopodobnie przez palestyńskie ugrupowanie.

Według informacji uzyskanych przez portal rt.com, atak miał podłoże polityczne i był związany z konfliktem pomiędzy Izraelem a Palestyną. W wyniku nasilającej się agresji zginęło niedawno co najmniej 25 Palestyńczyków oraz czterech Izraelczyków.

W opinii Kamila Sadkowskiego, starszego analityka zagrożeń w ESET, cyberataki o podłożu politycznym, których celem są dyplomaci, politycy, czy nawet ministrowie, nie powinny nikogo dziwić. Ostatnio głośno było chociażby o ataku na hiszpańskie Ministerstwo Obrony. Przykładów wrogiej działalności cyberprzestępców wymierzonej w instytucje państwowe i urzędników jest znacznie więcej. Na początku maja badacze z ESET przedstawili wyniki analizy wirusa LightNeuron, który pozwalał podszyć się pod ofiarę (polityków, dyplomatów z jednego z kraju z Europy Wschodniej) i w jej imieniu wysłać spreparowaną wiadomość e-mail.

Źródło: ESET


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Październik 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031