Cyberataki: Japonia chce współpracy z prywatnymi firmami

03-10-2011, 07:27

To efekt ujawnienia w zeszłym miesiącu cyberwłamań do firmy będącej głównym wykonawcą wielu kontraktów wojskowych w Japonii. Na podjęcie dodatkowych działań naciskały także Stany Zjednoczone, zaniepokojone własnym bezpieczeństwem.

Dwa tygodnie temu poinformowaliśmy w Dzienniku Internautów, że w pierwszej połowie sierpnia doszło do cyberataku na firmę Mitsubishi Heavy Industries Ltd., największego producenta sprzętu wojskowego w Japonii. Wzbudziło to bardzo poważne obawy o bezpieczeństwo niezwykle wrażliwych danych. Władze w Tokio zapewniły jednak, że do wycieku danych wojskowych nie doszło.

Czytaj więcej: Japonia: Tajemnice wojska zagrożone?

Na szybkie zajęcie się tą sprawą naciskały także Stany Zjednoczone, których Boeing blisko współpracuje z Mitsubishi. Agencja Reuters, powołując się na biznesowy serwis Nikkei, podaje, że Tokio zamierza zacząć współpracę z prywatnymi firmami w zakresie cyberbezpieczeństwa. Zamierza zaproponować porozumienie, w ramach którego firmy z konkretnych branż dzieliłyby się informacjami o cyberatakach. Dotyczyć by to miało m.in. operatorów kolejowych, producentów samochodów i elektroniki czy też firm realizujących zamówienia wojskowe.

Podkreśla się jednak, że nie zostanie wprowadzone nowe prawo, wymagające tego typu współpracy. Ma być ona dobrowolna. Oprócz tego Japonia zamierza ratyfikować konwencję w zakresie zwalczania cyberprzestępczości. Stworzony z inicjatywy Rady Europy traktat został przez Kraj Kwitnącej Wiśni podpisany w roku 2001, jednak do tego pory nie wszedł w życie.


Następny artykuł » zamknij

PayPal: NFC czeka długa droga

Źródło: Reuters
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy