Cyberataki 2019 - prognoza ekspercka

19-12-2018, 22:55

Rok temu eksperci z jednej z firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem przewidywali, że 2018 rok będzie rokiem ransomware. Bez wątpienia prognozy te się sprawdziły. Jakie zagrożenia utrudnią nam życie w 2019 roku?

Śmiało możemy stwierdzić, że większość zagrożeń i trendów występujących w 2018 roku, wystąpi także w przyszłym roku. Wspólnym mianownikiem dla wszystkich cyberprzestępców będzie w dalszym ciągu pościg za szybkim i skutecznym zarobkiem. Techniki socjotechniczne, szyfrowanie, technologia blockchain, kopanie kryptowalut, wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach, infekowanie ofiar różnymi rodzajami złośliwego oprogramowania – wszystkie te formy i modele ataków będą nadal wykorzystywane przez hakerów w 2019 roku. 

Cryptominery to „nowy ransomware” 2019 roku 

Jak wskazuje Kamil Sadowski - ekspert w firmie ESET, która zajęła się stworzeniem prognozy - natężenie ataków ransomware, w ostatnim czasie nieco spada na rzecz cryptominerów. W opinii specjalisty celem cyberprzestępców w przyszłym roku będą ataki skierowane w głównej mierze na serwisy e-commerce oraz ich użytkowników, które będą kradły dane uwierzytelniające do ich portfeli kryptowalut. Cryptominery będą również aktywne w przeglądarkach internetowych i z pewnością nie stracą na znaczeniu w 2019 roku. Staną się “ransomwarem” przyszłego roku. Potwierdzają to przytaczane przez Phila Muncastera statystyki, które pokazują, że liczba cryptominerów wzrosła aż o 956% w ciągu tego roku.

Triumf RODO

Rok 2019 powinien w znaczący sposób poprawić bezpieczeństwo i kwestie związane z prywatnością użytkowników, szczególnie wśród gigantów – Facebooka oraz Google. Dzięki temu firmy inwestują i nadal będą inwestować w nowe technologie zabezpieczające dane osobowe oraz zapobiegające wyciekowi informacji, bowiem są one kluczowe dla ochrony danych, które, w dzisiejszych czasach, stały się nową formą waluty. 

Zagrożenia dla Internetu Rzeczy 

Jednym z trendów, które eksperci zaobserwowali w tym roku, był wzrost liczby urządzeń IoT połączonych z sieciami organizacji i użytkowników, które będą tworzyć nowy wektor do przeprowadzania cyberataków. Jak wynika z raportu IDC, w 2020 roku liczba takich urządzeń wzrośnie do poziomu 80 milionów. Ze względu na występujące w nich luki bezpieczeństwa, staną się one problemem, na który trzeba będzie zwrócić szczególną uwagę, bowiem mogą stanowić furtkę dla ataków DDoS, zagrożeń ransomware, cryptominerów, czy scamów. 

Wzrost wydatków na cyberbezpieczeństwo

W 2019 roku będziemy mieć do czynienia ze zwiększoną ilością fałszywych wiadomości e-mail, które coraz trudniej będzie można odróżnić od ich oryginałów. W związku z tym przedsiębiorcy muszą liczyć się ze zwiększeniem nakładów finansowych na szkolenia pracowników z zakresu cyberbezpieczeństwa, bowiem najczęściej to ludzie są najsłabszym ogniwem organizacji – łatwym celem dla atakujących, którzy wykorzystują zaawansowane zestawy narzędzi oraz techniki socjotechniczne do osiągnięcia swoich cyberprzestępczych celów.

Kolejnym aspektem, który będzie w przyszłym roku generować koszty, to inwestycje w uczenie maszynowe. Eksperci oczekują, że uczenie maszynowe pozostanie jedną z najistotniejszych technologii rozwijaną w 2019 roku Wzbogaci ono analizę i detekcję obecnych rozwiązań ochronnych i będzie kluczowe dla wielu dostawców usług z zakresu bezpieczeństwa. W dalszym ciągu będzie udoskonalać zdolność przewidywania kolejnych typów zagrożeń, analizy przepływu danych i pomocy w badaniu szkodliwego oprogramowania. 

Źródło: ESET


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy