Co warto wiedzieć o przelewach w ostatnich dniach grudnia?

22-12-2015, 09:26

Ostatnie dni roku to czas, w którym zwykle jesteśmy pochłonięci przygotowaniami do Świąt, a następnie do Sylwestra. W przedświątecznej gorączce łatwo zapomnieć, że w okresie tym nieco inaczej niż zazwyczaj rozliczane są przelewy bankowe. Dlatego, jeśli mamy do zrealizowania ważne płatności, warto je zaplanować wcześniej.

Obsługiwany przez KIR elektroniczny system rozliczeń międzybankowych Elixir, za pomocą którego realizowana jest większość przelewów w Polsce, umożliwia bankom wymianę transakcji zleconych przez klientów. Trzy sesje rozliczeniowe systemu Elixir odbywają się w dni robocze o godz. 9:30, 13:30 i 16:00. Konkretny moment pojawienia się pieniędzy na koncie odbiorcy przelewu zależy od wewnętrznych regulacji banku, opisanych w regulaminie usług. Trzeba jednak pamiętać, że w dni ustawowo wolne od pracy, a takich mamy przed sobą kilka, system Elixir także ma przerwę w funkcjonowaniu. Dodatkowo, zarówno w Wigilię, jak i ostatnim dniu roku, harmonogram sesji rozliczeniowych jest nieco inny niż w standardowym dniu roboczym i przewiduje dwie sesje rozliczeniowe.

– 24 grudnia, na wniosek banków, nie odbywa się trzecia sesja rozliczeniowa. Ponieważ system Elixir nie przetwarza transakcji w święta i weekendy, należy liczyć się z tym, że przelew wysłany w Wigilię po południu lub wieczorem, trafi do odbiorcy w poniedziałek, 28 grudnia – wyjaśnia Tomasz Jończyk, przedstawiciel KIR. – Identyczna sytuacja będzie miała miejsce tuż przed Nowym Rokiem. W czwartek, 31 grudnia odbędą się dwie sesje rozliczeniowe systemu Elixir. Dlatego w Sylwestra przelewy przekazane przez banki do rozliczenia w KIR po godz.13:30, znajdą się na kontach odbiorców w poniedziałek, 4 stycznia – dodaje Jończyk.

Jeśli zatem planujemy w tym okresie np. przelać pieniądze naszym bliskim, zapłacić rachunki lub uregulować inne terminowe należności, powinniśmy pomyśleć o tym z wyprzedzeniem.

Jak robić przelewy w święta i w nocy?

Gdyby okazało się, że nie zdążymy na czas z istotną płatnością, można skorzystać
z przelewów natychmiastowych. Są one droższe niż zwykłe przelewy, ale w wielu bankach działają niemal 24 godziny na dobę, także w dni wolne od pracy. Pozwala na to system Express Elixir obsługiwany przez KIR, w którym przelewy pomiędzy kontami prowadzonymi w różnych bankach trwają zazwyczaj nie więcej niż kilkanaście sekund.

Listę banków udostępniających przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir i określany przez nie harmonogram dostępności usługi można znaleźć na stronie: expresselixir.pl. Wysokość opłat ustalają samodzielnie banki, które obsługują tę usługę.

Anna Olszewska, KIR


Źródło: Informacja prasowa. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Firmy zainteresowane publikacjami prosimy o kontakt pod adresem kf@di24.pl
Tematy pokrewne:  

tag przelewy natychmiastowetag KIRtag Express Elixir
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Marzec 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031