Co nowego w Firefoksie 3.6

21-01-2010, 19:28

Pojawił się Firefox 3.6 – kolejna wersja popularnej przeglądarki Mozilli. Jest w niej kilka sympatycznych zmian dla użytkowników, w tym minimotywy (Personas), a pod maską takie nowości, jak gradienty CSS i przeglądanie stron z uwzględnieniem orientacji urządzenia.

O Firefoksie 3.6 pisaliśmy w DI już kilka razy. To wydanie przeglądarki zawiera wiele nowości nie tylko dla użytkowników, ale także dla webmasterów.

Firefox 3.6 z wierzchu

Przede wszystkim przeglądarka ma być szybsza, według producenta o 20%. Ma też cieszyć oko m.in. dzięki tzw. minimotywom (Personas). Umożliwiają one zmianę wyglądu przeglądarki za pomocą jednego kliknięcia. Dostępnych jest ponad 35 tys. projektów takich motywów.

Ponadto przeglądarka sama sprawdza aktualność wtyczek. Aby tak się stało, wystarczy wybrać element "Sprawdź dostępność aktualizacji..." z menu "Pomoc" lub nacisnąć przycisk "Znajdź aktualizacje" znajdujący się na karcie "Wtyczki" w menedżerze dodatków.

Dodano także funkcję dopełniania formularzy. W czasie wpisywania np. adresu dostawy na stronie sklepu Firefox podpowie, co można w danym polu formularza wstawić, bazując na odpowiedziach najczęściej używanych przez użytkownika.

>> Czytaj także: Nadchodzi Firefox dla komórek

Firefox 3.6 pod maską

Nowa przeglądarka posiada szybszy silnik JavaScript TraceMonkey. To właśnie on ma dać dodatkowe 20% prędkości w porównaniu z wersją 3.5. Poprawiono też implementację wspierającą audio i wideo zgodnie ze specyfikacją HTML5 (Vorbis oraz Theora). Teraz możliwe jest odtwarzane filmów w trybie pełnoekranowym.

Dodano również obsługę nowego formatu otwartych czcionek sieciowych (Web Open Font Format), który wspierany jest przez wielu komercyjnych twórców czcionek. Jego zaletą jest większa szybkość pobierania.

Kolejną nowością dla webmasterów są gradienty CSS. Mogą one zastąpić w niektórych przypadkach obrazki i zredukować czas pobierania strony. Układy stron mogą być bardziej elastyczne i będą lepiej wyglądać podczas powiększania i pomniejszania. Firefox 3.6 obsługuje dwa typy gradientów: liniowe i radialne.

Przeglądarka Mozilli umożliwia też twórcom stron internetowych wybór wielu plików do wgrania na serwer oraz nowy interfejs API funkcji "przeciągnij i upuść" ułatwiający witrynom akceptację nowych plików. Oparty na pojawiających się standardach interfejs API dla plików umożliwia asynchroniczny, oparty na zdarzeniach, dostęp do plików. W połączeniu z zapytaniami XMLHttpRequests umożliwia on twórcom witryn tworzenie ciekawych kombinacji złożonych z wielu stron.

Na końcu warto omówić najciekawsze. Firefox 3.6 umożliwia przeglądanie stron w oparciu o orientację przestrzenną urządzenia. Obecnie niektóre z nowych laptopów i urządzeń mobilnych mają tzw. akcelerometr i dzięki niemu mogą wykrywać zmiany w swoim położeniu. Firefox potrafi udostępniać te dane witrynom internetowym, dzięki czemu programiści mogą tworzyć np. gry internetowe sterowane ruchami urządzenia.

Przeglądarkę w polskiej wersji językowej można pobrać ze strony producenta. Z pełną listą zmian można zapoznać się, odwiedzając Release Notes.

>>> Czytaj: Firefox trzyma się mocno w regionie CEE


Źródło: Mozilla
Tematy pokrewne:  

tag przeglądarkitag Mozillatag Firefox 3.6tag Firefox
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Listopad 2019»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930