CIT 2010: Zakup iPadów można ująć w kosztach podatkowych

Forsal.pl 30-03-2011, 08:04

Jeśli iPad jest potrzebny podatnikowi w prowadzonej działalności gospodarczej, wydatek na niego poniesiony może on uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów.

Zgodnie z ogólną definicją kosztów uzyskania przychodów, zawartą w ustawie o CIT, uwzględnieniu w wyniku podatkowym podlegają wydatki wpływające na wygenerowanie przychodów, zachowanie lub zabezpieczenie ich źródła, związane z opodatkowaną działalnością przedsiębiorstwa. Jednocześnie – jak podkreśla Magdalena Podolska, starszy konsultant w Accreo Taxand – przepisy wyraźnie wskazują, które wydatki nie mogą stanowić kosztów podatkowych.

– Tak długo jak podatnik nabywa urządzenia, które stanowią narzędzie jego pracy, wydatki z nimi związane powinny stanowić koszt podatkowy – argumentuje Magdalena Podolska.

Ekspert dodaje, że pozornie może się wydawać, że iPad to nic innego jak drogi gadżet. Istotne jest jednak faktyczne zastosowanie takiego urządzenia w działalności, którą prowadzi przedsiębiorca.

– Jeśli iPad będzie zawierał odpowiednie aplikacje biznesowe i służył organizacji i usprawnieniu pracy (szybsze wypełnianie formularzy albo składanie zamówień w restauracji, łatwość w zorganizowaniu telekonferencji) czy też ograniczał inne wydatki (związane z zakupem papieru i wydrukiem dokumentów), podatnikowi łatwiej będzie argumentować jego zastosowanie w biznesie – podpowiada Magdalena Podolska.

W praktyce – według naszej rozmówczyni – organy skarbowe akceptują zaliczanie do kosztów podatkowych wydatków związanych z zakupem podobnych urządzeń, takich jak kamera cyfrowa czy GPS.

Więcej szczegółów w serwisie Forsal.pl w artykule pt. CIT 2010: Zakup iPadów można ująć w kosztach podatkowych

Ewa Matyszewska

Forsal.pl


Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Tematy pokrewne:  

tag przedsiębiorcytag podatkitag iPadtag CIT
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930