Charytatywne SMS-y bez VAT od dziś

Rafał Cisek, Nowe Media 04-08-2010, 12:53

Od dziś, tj. 4 sierpnia 2010 r., wchodzi w życie rozporządzenie, które zwalnia charytatywne SMS-y i połączenia telefoniczne z podatku VAT. W ten sposób rząd realizuje postulaty organizacji pozarządowych, które od dawna walczyły o likwidację VAT od takiej formy darowizny. Niestety zwolnienie nie dotyczy telefonów na kartę.

W lutym bieżącego roku premier Donald Tusk obiecał zwolnienie charytatywnych SMS-ów z podatku od towarów i usług (VAT). Było to podczas spotkania z przedstawicielami organizacji pożytku publicznego (OPP). Szef rządu poinformował wówczas, że projekt rozporządzenia podlegać będzie konsultacjom społecznym.

>> Czytaj także: SMS-y charytatywne wkrótce bez VAT, ale nie wszystkie

Dziś wchodzi w życie stosowne rozporządzenie ministra finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług z 2 czerwca 2010 roku (Dz.U. nr 96, poz. 623).

Warunkiem zwolnienia SMS-ów i połączeń telefonicznych z podatku VAT jest m.in. prowadzenie akcji charytatywnej w ramach tzw. zbiórki publicznej i podpisanie umowy pomiędzy operatorem telekomunikacyjnym a organizacją pożytku publicznego prowadzącą akcję.

Otrzymaną z charytatywnego SMS-a kwotę operator musi przekazać na rzecz OPP w ciągu 45 dni od zakończenia okresu rozliczeniowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Spełnienie warunków określonych w rozporządzeniu oznacza, że operator będzie uprawniony do otrzymania zwrotu kwoty podatku naliczonego od charytatywnych usług premium.

Rafał CisekZwolnienie z VAT niestety nie dotyczy SMS-ów i połączeń realizowanych z telefonów na kartę, czyli tzw. pre-paidów. Uzasadniano to "uwarunkowaniami technicznymi".

Rafał Cisek, radca prawny, współpracownik Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej (CBKE), twórca serwisu prawa nowych technologii NoweMEDIA.org.pl, ekspert w zakresie prawnych aspektów komunikacji elektronicznej.


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Grudzień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031