Brytyjscy parlamentarzyści obawiają się cyberataków na krajowe infrastruktury krytyczne

07-09-2018, 13:29

Kluczowe infrastruktury, m.in. sektor energetyczny, transport publiczny, centra handlowe, rząd i resort obrony oraz usługi medyczne, zostały wielokrotnie zaatakowane w różnych punktach na mapie świata. Brytyjscy parlamentarzyści zwracają uwagę na pilną potrzebę udoskonalenia strategii bezpieczeństwa cybernetycznego i wczesnego wykrywania zagrożeń. Obawiają się, że ich krytyczne infrastruktury krajowe są poważnie zagrożone.

Badania ankietowe przeprowadzone przez NCC Group i YouGov doprowadziły do ustalenia, że brytyjscy deputowani są przekonani, iż cyberataki, powodujące szkody w instalacjach nuklearnych, szpitalach i usługach energetycznych, są jedynie kwestią czasu. Aż dwie trzecie respondentów, biorących udział w badaniach, stwierdziło, że obecnie największym zagrożeniem jest cyberatak przeciwko kluczowej infrastrukturze kraju.

Badania wskazują ponadto na to, że 75% ankietowanych obawia się wycieku prywatnych wiadomości e-mail, które mogą zagrozić bezpieczeństwu Izby Gmin. Dodatkowo, konserwatyści byli bardziej zaniepokojeni możliwością ataku na infrastrukturę jądrową, podczas gdy deputowani Labour Party szczególnie obawiali się naruszenia demokracji.

Warto zaznaczyć, że Wielka Brytania włączyła do prawa krajowego Dyrektywę UE dotycząca bezpieczeństwa sieci i informacji (NIS). Zawiera ona wytyczne dla firm i organizacji dotyczące ich strategii bezpieczeństwa cybernetycznego.

Proces zrozumienia i pełnego przestrzegania NIS i GDPR (Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych) może być uciążliwy, dlatego dyrektywa NIS określa krok po kroku etapy, które powinny być wdrażane przez operatorów znaczących usług oraz dostawców usług cyfrowych, w celu powstrzymania ataków.

Źródło: Bitdefender


Następny artykuł » zamknij

Rusza konkurs #cojaczytam

Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy