Berlińscy policjanci nie chcą Windowsa

19-11-2007, 16:14

Ciągłe awarie oraz zbyt wolne działanie systemu Windows są powodem, dla których związek zawodowy berlińskich policjantów walczy o jego porzucenie na rzecz rozwiązania Open Source. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze funkcjonariusze chcą przeznaczyć na wypłatę świątecznej premii.

Chcąc szybko i profesjonalnie wykonywać swe obowiązki, stróże prawa potrzebują niezawodnego oprogramowania, które sprawdzać się będzie w codziennym zastosowaniu. Tych funkcji, zdaniem związku zawodowego niemieckich policjantów, nie spełnia bynajmniej wykorzystywanie obecnie w stolicy Niemiec oprogramowanie Microsoftu.

Największą zmorą funkcjonariuszy jest ciągłe wieszanie się Windowsa, a także bardzo powolne działanie wewnętrznego oprogramowania "Poliks". Wprowadzenie do systemu wszystkich danych związanych z jednym zgłoszeniem trwa obecnie od 30 do 90 minut.

Dlatego też związek zawodowy wzywa lokalnych urzędników, aby podjęli działania zmierzające do zastąpienia systemu Microsoftu wolnym oprogramowaniem - przykładowo Linuksem, który pozwoliłby na zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów z tytułu opłat licencyjnych.

Dodatkowe oszczędności związkowcy chcieliby przeznaczyć na wypłatę zlikwidowanych niedawno dodatków świątecznych dla pracowników policji.

Wdrażanie w niemieckiej stolicy rozwiązań Open Source ma wsparcie części lokalnych polityków - przed kilkoma miesiącami partia "Zielonych" przedstawiła w tej sprawie specjalny program strategiczny.

O migracji Berlina sporo mówiono też podczas tegorocznych targów "Linux Tag", a jako wzorcowy przykład podawano doświadczenia Monachium, które całkowicie porzuciło Windowsa w swej administracji.

Podobnych postulatów ze strony polskich policjantów jak na razie niestety nie słychać. Wprowadzenie na posterunkach Wolnego Oprogramowania pozwoliłoby bowiem nie tylko na oszczędności, ale również uniknięcie kolejnych przypadków łamania praw autorskich przez polskich funkcjonariuszy.

Następny artykuł » zamknij

Wired News po polsku

  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31