Auto przezroczyste dla kierowcy - pomysł Land Rovera - wideo

09-04-2014, 14:56

Prowadzenie auta mogłoby być łatwiejsze, gdyby maska była przezroczysta. Land Rover chce to zapewnić dzięki kamerze i wyświetlaczowi HUD.

Firma Land Rover przedstawiła dziś koncepcję technologii, która pozwalałaby kierowcy na obserwowanie nawet tego fragmentu drogi, który zazwyczaj zasłonięty jest przez maskę. Nie wiadomo czy ta technologia kiedykolwiek wejdzie do użycia, ale warto poznać jej ideę.

Technologia Transparent Bonnet polega na zastosowaniu kamery umieszczonej w grillu samochodu, która przekazuje obraz do wyświetlacza HUD. Dzięki temu kierowca powinien widzieć karoserię jako przezroczystą. Ponadto na wyświetlaczu HUD ma być prezentowane nachylenie auta i ułożenie kół. To powinno znacznie ułatwiać jazdę w trudnym terenie. 

Obraz poniżej prezentuje założenia technologii. Pod nim znajdziecie film ukazujący jak powinno wyglądać jej stosowanie z punktu widzenia kierowcy. 

grafika

Sonda
Podoba Ci się idea wyświetlacza HUD w aucie?
  • tak
  • raczej tak
  • raczej nie
  • nie
wyniki  komentarze

Na obecnym etapie to bardziej koncepcja niż technologia gotowa na wdrożenie. Niemniej takie koncepcje mają znaczenie. Nawet jeśli nie zostaną wprowadzone w takiej formie to mogą doczekać się innych wcieleń. Idea "przezroczystego auta" wykorzystującego kamery i wyświetlacze HUD mogłaby być dostosowana do środowiska miejskiego.

Przy okazji warto zastanowić się nad popularyzacją wyświetlaczy przeziernych w kontekście pojawiania się takich gadżetów jak Google Glass. W przyszłości może się okazać, że przez swoje komputerowe okulary będziemy patrzeć na szyby z wyświetlaczami HUD. Producenci aut, gadżetów... wszyscy chcą dzisiaj wstawiać nam przed oczy różne informacje. Gdzie będzie granica?

Czytaj: Google chce powstrzymać prawo ograniczające Google Glass za kierownicą


Źródło: Land Rover
To warto przeczytać
Komentarze
comments powered by Disqus
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Czerwiec 2018»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Jak czytać DI?
Newsletter

Podaj teraz tylko e-mail!RSS
Copyright © 1998-2018 by Dziennik Internautów Sp. z o.o. (GRUPA INFOR PL) Wszelkie prawa zastrzeżone.