ATMAN obecny w trzech największych węzłach międzyoperatorskich w Europie

11-03-2010, 10:05

Operator telekomunikacyjny ATMAN uruchomił nowe łącze międzynarodowe do Londynu i jest jedynym polskim operatorem obecnym we wszystkich trzech największych węzłach międzyoperatorskich w Europie (AMS-IX, DE-CIX, Linx).

ATMAN, specjalizujący się m.in. w szerokopasmowej transmisji danych i dostępie do internetu dla firm i instytucji, jako jedyny polski operator jest obecny we wszystkich trzech największych węzłach międzyoperatorskich w Europie - w Amsterdamie, Frankfurcie i Londynie. Wymiana ruchu w takich węzłach jest alternatywą i uzupełnieniem dla tranzytu IP dokonywanego poprzez operatorów Tier-1 (sieci tworzących globalny szkielet internetu). Dzięki temu ponad 50% światowych zasobów internetu jest osiągane poprzez bezpośrednie, nielimitowane i bezpłatne styki z setkami operatorów.

Uruchamiając nowe łącze międzynarodowe do Londynu (węzeł Linx — London Internet Exchange), spółka zwiększyła maksymalną przepustowość łączy do węzłów międzyoperatorskich z 20 Gb/s do 30 Gb/s oraz zapewniła redundancję dla pozostałych węzłów. Jednocześnie dla niektórych sieci o najwyższym poziomie ruchu uruchomione zostały nowe łącza o przepustowości 10 Gb/s (np. sieć Google osiągana jest obecnie przez styki bezpośrednie we Frankfurcie i Warszawie).

- Uruchomienie nowego łącza międzynarodowego do Londynu to jedno z istotnych wydarzeń w zakresie naszych inwestycji sieciowych — powiedział Maciej Krzyżanowski, wiceprezes zarządu ATM S.A. - Udział w węzłach międzyoperatorskich to nie tylko obniżenie kosztów, ale również mierzalne podniesienie jakości naszych usług i skrócenie dystansu do światowego Internetu o kolejnych kilka milisekund - dodał Maciej Krzyżanowski.

Poza wymianą ruchu w węzłach międzyoperatorskich ATMAN wykorzystuje łącza trzech operatorów klasy Tier-1 do pełnego tranzytu międzynarodowego. Wybrana konfiguracja zapewnia bezpieczeństwo zarówno każdego punktu styku (po dwa styki 10 Gb/s), jak i całości rozwiązania (łącza mają zapas przepustowości wystarczający do przejęcia ruchu w przypadku awarii jednego z nich).

ATM S.A. świadcząca usługi telekomunikacyjne pod marką ATMAN jest obecnie jednym z wiodących dostawców szerokopasmowej transmisji danych, oferującym usługi dostępu do Internetu, kolokacji i hostingu oraz inne zaawansowane usługi telekomunikacyjne. W swoich zasobach spółka posiada dwa centra danych o łącznej powierzchni ponad 5800 m kw., 8 metropolitalnych sieci światłowodowych w największych miastach Polski, 4500 km łączy międzymiastowych i 4400 km łączy międzynarodowych. Wśród klientów ATM S.A. znajdują się operatorzy telekomunikacyjni, instytucje finansowe, media tradycyjne, portale internetowe oraz przedsiębiorstwa handlowe i przemysłowe.


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy