Artyści przeciwni odcinaniu piratów od internetu

21-05-2009, 20:27

Pozbawianie dostępu do internetu osób, które pobierają nieautoryzowane pliki, nie płacąc za nie, to zły pomysł uważa Featured Artists Coalition (FAC), koalicja artystów z Wielkiej Brytanii. To odpowiedź środowiska muzycznego na wezwanie rządu brytyjskiego przez organizacje antypirackie do podjęcia stanowczych działań, które ukróciłyby proceder piractwa w tym kraju.

Koalicja artystów powstała w październiku 2008 i ma na celu umożliwienie artystom wpływania na to, co dzieje się w muzycznym biznesie w taki sposób, z punktu widzenia ich interesu, a nie tylko wytwórni. W FAC znajdują się m.in. Robbie Williams, Billy Bragg, Radiohead, Iron Maiden oraz Travis, Jazzie B z Soul II Soul i raper MC Master Shortie.

Jedną z pierwszych interwencji FAC był sprzeciw wobec propozycji "trzech ostrzeżeń" (three-strikes), lobbowanej przez grupy chroniące praw autorskich. Lobbyści chcą odcinać od internetu osoby wielokrotnie naruszające prawa autorskie.

Według FAC kroki, jakie podejmują wytwórnie płytowe wcale nie są najlepszymi dla poszczególnych muzyków. Jako przykład podają system zabezpieczeń DRM, który uniemożliwia słuchaczom prawdziwie wolny dostęp do muzyki. Nie wszyscy wiedzą jak usunąć tego typu zabezpieczenia z utworów, zatem najłatwiejszym sposobem jest wtedy pobranie zakupionych wcześniej utworów, do których chcemy mieć dostęp także na urządzeniach nieobsługujących DRM, z internetu. Jak zatem widać stosowanie DRM w niektórych przypadkach niejako zmusza do podejmowania działań, które mogą później zostać uznane za łamanie prawa.

Brytyjski muzyk Billy Bragg twierdzi, że zachowanie fanów muzyki w internecie zmieniło w ostatnim czasie, jednak przemysł muzyczny nie podjął nowych i efektywnych kroków, by umożliwić im dostęp do muzyki bez łamania prawa. FAC rozumie, że obecna technologia pozwala ludziom na dostęp do darmowej muzyki, pomimo, że oni są przeciwni takiemu działaniu. Rozumieją jednak, że internauci będą korzystać z "danych" im możliwości. Odcięcie fanów, którzy słuchają ich muzyki zdobytej w niezgodny z prawem sposób, nie rozwiąże problemu uważają artyści zrzeszeni w Koalicji.


Źródło: TorrentFreak
Tematy pokrewne:  

tag Featured Artists Coalitiontag FACtag bittorrent
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Luty 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829