Artemis zapoluje na konie trojańskie

10-09-2008, 15:41

"Spodziewamy się, że w 2008 roku liczba złośliwych programów wzrośnie o 300 procent w stosunku do roku ubiegłego" - powiedział Jeff Green, wiceprezes McAfee Avert Labs. Zaradzić temu ma Artemis, nowatorska technologia działająca w czasie rzeczywistym.

Techniki stosowane przez twórców złośliwego oprogramowania są coraz bardziej wyrafinowane. Na uwagę zasługuje fakt, że obecnie nawet osiem na dziesięć ataków ma w założeniu przynieść zyski cyberprzestępcom.

FBI oszacowało, że średnie koszty związane z atakiem wynoszą od 1,2 tys. dolarów w przypadku konsumentów do ponad 350 tys. dolarów w przypadku korporacji. Ponadto firmy doświadczają wycieków informacji, zakłóceń prowadzonej działalności oraz obniżenia wydajności pracy. Użytkownikom indywidualnym grożą natomiast kradzieże tożsamości.

W jaki sposób ma temu zaradzić McAfee Artemis? Wykrywanie szkodliwego oprogramowania bazowało dotychczas na sygnaturach przechowywanych na chronionych komputerach. Takie podejście wymagało uaktualniania baz sygnatur na każdym komputerze w miarę, jak pojawiają się nowe wirusy - powodowało to nieuniknione opóźnienie pomiędzy rozpoznaniem zagrożenia a zabezpieczeniem wszystkich komputerów.

Artemis umożliwia niemal natychmiastową reakcję na nowe zagrożenia, dla których sygnatury nie zostały jeszcze udostępnione. Wykrycie podejrzanego pliku na komputerze wyposażonym w oprogramowanie McAfee, skutkuje nawiązaniem połączenia z serwerami producenta, które w czasie rzeczywistym sprawdzają, czy plik stanowi zagrożenie bezpieczeństwa, czy też nie.

Operacja zajmuje co najwyżej parę sekund, pozostając praktycznie niezauważalna dla użytkownika. Serwery Artemis wykorzystują zarówno wiedzę pracujących w firmie ekspertów, dane z komputerów-pułapek (honeypot), jak i rejestrowanych na bieżąco zgłoszeń z dziesiątków milionów systemów chronionych przez oprogramowanie McAfee.

Artemis jest już dostępna jako element McAfee Total Protection Service dla małych i średnich firm. Jeszcze we wrześniu nowa technologia zostanie włączona do programów McAfee VirusScan Enterprise (dla dużych przedsiębiorstw) oraz produktów firmy McAfee kierowanych do użytkowników indywidualnych. Korzystanie z niej nie wymaga wnoszenia żadnych opłat.


Następny artykuł » zamknij

USA: Skontrolują ceny SMS-ów

Źródło: McAfee
  
znajdź w serwisie

RSS  

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Wrzesień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930