Android 4.1 sprawdza, czy żyjesz. Smartfony posuwają się za daleko? (wideo)

02-07-2012, 16:06

Użytkownicy forum XDA Developers zauważają, że nowy Android sprawdza, czy są prawdziwymi osobami. Zdumienie nie trwa jednak długo, bo przecież smartfony coraz bardziej przypominają żywe istoty. Pytanie, czy powinny?

Funkcja Face Unlock zaprezentowana w Androidzie 4.0 pozwala na odblokowywanie telefonu po tym, jak rozpozna on naszą twarz. Technologia nie była jednak bez wad i umożliwiała zmylenie smartfona np. po zaprezentowaniu mu zdjęcia. Niedawno to się zmieniło...

Jak zauważają użytkownicy znanego forum XDA Developers, nowy Android 4.1 Jelly Bean nie daje się już w łatwy sposób oszukać podczas odblokowywania urządzenia. Smartfony z nową platformą sprawdzają nawet, czy mrugamy, by na tej podstawie stwierdzić, że żyjemy i bynajmniej nie jesteśmy tylko manekinem lub innym sztucznym tworem.

Smartfon: narzędzie czy przyjaciel?

Przez wiele lat telefony komórkowe pełniły funkcje zwyczajnych narzędzi. Owszem, pozwalały na wygodny kontakt ze znajomymi czy uruchamianie prostych gier, jednak same w sobie były tylko pośrednikami w komunikacji, a nie stanowiły jego celu.

Sonda
Telefony powinny naśladować żywe istoty?
  • Tak
  • Nie
wyniki  komentarze

Wszystko zmieniło się pod koniec ubiegłego roku, gdy firma Apple zaprezentowała smartfona iPhone 4S z asystentem Siri. Rozwiązanie od początku reklamowano jako cyfrowego towarzysza, z którym można porozmawiać o wszystkim - nie tylko jeśli potrzebujemy informacji, ale nawet gdy chcemy zabić nudę czy szukamy sensu życia.

Choć początkowo wiele osób zauważało, że rozmawianie ze swoim smartfonem w celu innym niż uzyskanie prostych informacji nie jest zbyt naturalne, głosy takie szybko ginęły w morzu pochwał wręcz charakterystycznych dla urządzeń od koncernu Apple.

Elektronika powinna pozostać martwa?

Pierwszą publiczną reakcją szefa Androida na Siri była krytyka rozwiązania. Z telefonem nie powinno się rozmawiać. To sprzęt, który ma służyć do komunikacji z osobami po drugiej stronie linii - mówił Andy Rubin. Niedawno jednak także koncern Google postanowił w swojej platformie mobilnej zaprezentować rozwiązanie przypominające Siri. Hipokryzja? Nie do końca.

Google Voice Search w odróżnieniu od Siri ma nie przypominać żywej osoby. Choć również potrafi przemówić ludzkim głosem (przez wielu ocenianym nawet lepiej niż Siri), skupia się na tym, co jest domeną koncernu Google: szybkim wyszukiwaniu i dostarczaniu trafnych odpowiedzi.

Jakie powinny być smartfony?

Czy smartfon powinien zastępować przyjaciela, rozpoznawać humor i sprawdzać stan naszego zdrowia? O tym ostatecznie zdecydują sami konsumenci, którzy swoimi portfelami niejako głosują nad tym, jakie technologie powinny trafiać do nowych sprzętów. 

Czytaj także: Szef Androida: Telefon nie powinien być asystentem


  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930