Android 3.0: prapremiera SDK systemu na tablety

27-01-2011, 12:51

System Android 3.0 (Honeycomb) ma być stworzony z myślą o większych ekranach, czyli tabletach. Od wczoraj dostępna jest przedpremierowa wersja SDK dla tego systemu. Deweloperzy mogą już wypróbować m.in. nowości w interfejsie.

System Android 3.0 przyniesie ze sobą m.in. nowy interfejs wyposażony w tzw. System Bar - pasek na dole ekranu dający szybki dostęp do powiadomień i informacji o statusie systemu oraz przycisków nawigacyjnych. Drugim ważnym elementem będzie Action Bar - pasek na górze dający dostęp do opcji, widgetów oraz innych rodzajów treści. Te paski wraz z szybkim dostępem do ostatnio otwartych aplikacji mają czynić system prawdziwie wielozadaniowym.

Ekran startowy w Androidzie 3.0
fot. - Ekran startowy w Androidzie 3.0

Poprawione ma być także zaznaczanie i kopiowanie tekstu. Klawiatura będzie lepiej dostosowana do dużych ekranów. Ponadto użytkownik łatwo dostosuje ekran startowy do swoich potrzeb. Android 3.0 skorzysta z odnowionych wersji standardowych aplikacji, takich jak przeglądarka i e-mail.

Zrzuty przedstawiające nowy system można obejrzeć na stronie projektu Android.

Android 3.0 - 5 dostosowywalnych ekranów  startowych
fot. - Android 3.0 - 5 dostosowywalnych ekranów startowych

Wczoraj na blogu Androida Xavier Ducrohet ogłosił udostępnienie prapremierowej wersji Android 3.0 SDK. Deweloperzy mogą już sprawdzić, jak będą wyglądały ich aplikacje na większych ekranach. Mogą spróbować korzystania z nowych elementów interfejsu, nowych tematów, bogatszych widgetów i powiadomień. Mogą też wykorzystywać nowe efekty wizualne, sięgając po akcelerację sprzętową grafiki 2D lub nowy silnik grafiki 3D Renderscript.

SDK wspiera też nowe funkcje multimedialne oraz nowe rodzaje łączności (jest m.in. nowe API dla Bluetooth A2DP i HSP). Z myślą o firmach udostępniono nowe polityki administracyjne, takie jak szyfrowane przechowywanie i wygasanie ważności haseł.

Ulepszona przeglądarka w Androidzie 3.0
fot. - Ulepszona przeglądarka w Androidzie 3.0

Finalna wersja SDK dla Androida 3.0 może się pojawić za kilka tygodni. Osoby zainteresowane tworzeniem lub testowaniem aplikacji dla Androida 3.0 powinny się zapoznać z informacjami na stronie projektu.

Powyższa informacja ma znaczenie przede wszystkim dla deweloperów, ale dla"zwykłych użytkowników" stanowi zapowiedź ważnej wersji Androida. Właśnie Honeycomb będzie bardziej nastawiony na konkurencję z iPadem oraz iOS. Do końca tego roku powinno się pojawić wiele tabletów z tym systemem, a wśród nich będzie wzbudzający sporo emocji Motorola Xoom.

>>> Czytaj: Asus przedstawia tablety z klawiaturą (wideo)


  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31