Apple Facebook Google Microsoft badania bezpieczeństwo patronat DI prawa autorskie serwisy społecznościowe smartfony

Brytyjski lekarz udowodnił, że możliwe jest wykonanie skomplikowanego zabiegu pierwszy raz w życiu, otrzymując instrukcje poprzez SMS-y.

16-letni chłopak w Kongo (środkowa Afryka) został ciężko ranny w starciu z hipopotamem (inna wersja mówi, że dostał się w krzyżowy ogień wojsk rządowych i rebeliantów). Ponieważ pierwsza operacja nie przyniosła efektu - rozwinęła się gangrena - konieczna stała się amputacja. Jednak przebywający w obozie medycznym Lekarzy Bez Granic w Rutshuru chirurg David Nott nigdy nie przeprowadzał tego skomplikowanego zabiegu - informuje BBC.

Czas uciekał, nie było więc możliwe sprowadzenie innego medyka. Pozostała konsultacja z kimś, kto takie operacje już wykonywał. Doktor Nott skontaktował się z profesorem Meirionem Thomasem z jednego z londyńskich szpitali. Instrukcje "krok po kroku" przychodziły SMS-ami. Nie było więc innej możliwości, jak podążać za wskazówkami z telefonu komórkowego.

Zabieg tego typu wykonywany jest niezwykle rzadko - w samej Wielkiej Brytanii zaledwie około 10 razy w roku, głównie u pacjentów z nowotworami. Niewielu jest więc także chirurgów, którzy potrafią go poprawnie przeprowadzić. Co więcej, warunki w Kongo także nie były zadowalające - brakowało krwi, nie było też oddziału intensywnej terapii. Niemniej jednak zabieg się udał i chłopak wrócił do zdrowia.

David Nott co roku poświęca miesiąc swojej pracy Lekarzom Bez Granic.


Aktualności | Porady | Gościnnie | Katalog
Bukmacherzy | Sprawdź auto | Praca


Artykuł może w treści zawierać linki partnerów biznesowych
i afiliacyjne, dzięki którym serwis dostarcza darmowe treści.

              *              

Źródło: BBC