Alternatywni operatorzy pocztowi chcą zmiany prawa

28-10-2010, 13:03

Gwarantem zmiany na rynku pocztowym może być jedynie konstruktywna nowelizacja przepisów prawnych - uważają przedstawiciele Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych. Wczoraj wraz z reprezentantami UKE, UOKiK-u i Ministerstwa Infrastruktury debatowali oni na temat aktualnych zagadnień i problemów nurtujących sektor pocztowy w Polsce.

Polski rynek pocztowy jest tuż przed liberalizacją. Uwolnienie rynku z pewnością zwiększy konkurencję, ale nie musi być panaceum na wszystkie problemy. Przedstawiciele Poczty Polskiej często podkreślają, że choć usługi PP są droższe, to jednak operator ten dociera nawet do bardzo małych miejscowości, w których konkurenci poczty nie chcą (lub nie mogą) się pojawić.

Problem można rozwiązać na kilka sposobów. Można udzielać pomocy państwa operatorom działającym na mniej opłacalnych rynkach i można stworzyć fundusz kompensacyjny, do którego dołożą się wszyscy operatorzy. W UE proponowano też mechanizm "pay-or-play", czyli uzależnienie udzielania zezwoleń od świadczenia określonych usług lub od wniesienia składki do funduszu kompensacyjnego.

>>> Czytaj: Poczta Polska w 2013 r. przestanie być monopolistą

W lipcu 2010 r. został powołany Ogólnopolski Związek Pracodawców Niepublicznych Operatorów Pocztowych (OZPNOP). Od początku deklarował on chęć współpracy z regulatorami rynku i decydentami. Przedstawiciele związku wciąż mówią, że potrzebny jest dialog w zakresie rozwiązań prawnych odnoszących się do rynku pocztowego.

W czasie wczorajszej debaty rozmawiano m.in. o postulatach Związku odnoszących się do kwestii swobody zawierania umów z operatorami przez nadawców przesyłek, funduszu kompensacyjnego oraz ujednolicenia stawki podatku VAT na rynku pocztowym.

- Regulacje dotyczące rynku pocztowego to bardzo trudna i skomplikowana materia, nawet w krajach dalece bardziej rozwiniętych i zaawansowanych pod względem liberalizacji rynku pocztowego niż Polska. (...) Możliwości technologiczne, innowacje i atrakcyjne rozwiązania rynkowe dostępne już na polskim rynku (...) pozwalają nam dążyć do standardów europejskich. Nie możemy zatem pozwolić, by źle skonstruowane prawo było przeszkodą do wzrostu konkurencyjności Polski na arenie międzynarodowej - mówi Rafał Brzoska, prezes spółki InPost należącej do OZPNOP.

Prezes InPostu dodał, że celem związku będzie usankcjonowanie po roku 2013 równego statusu prawnego operatorów działających w branży pocztowej.

Jeszcze w 2010 roku Związek ma przeprowadzić ogólnopolską akcję informacyjno-interwencyjną w kwestii nowelizacji przepisów artykułów 45 i 47a Ustawy Prawo pocztowe z dnia 12 czerwca 2003 roku, wyrównania stawek podatku VAT na usługi pocztowe, funduszu kompensacyjnego, definiowania nadawców masowych i konkursu na operatora powszechnego. OZPNOP chce także zwrócić uwagę na utrudniony komercyjny dostępu niezależnych operatorów do infrastruktury, placówek i centrów logistycznych Poczty Polskiej.

>>> Czytaj: Kurier odpowie za utratę lub uszkodzenie przesyłki


Źródło: materiał nadesłany do redakcji
  
znajdź w serwisie

RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930