Aliyun, czyli chiński mobilny system operacyjny

28-07-2011, 17:42

Alibaba, jeden z głównych graczy na rynku IT w Chinach, chce skorzystać na boomie na smartfony. Dzisiaj w Pekinie odbyła się premiera systemu Aliyun - odpowiedzi na iOS-a czy Androida.

Na początku miesiąca informowaliśmy w Dzienniku Internautów o pracach nad mobilnymi systemami operacyjnymi, jakie prowadzić miały chińskie firmy Alibaba oraz Baidu. Chcą one zapewne skorzystać na smartfonowym boomie, który także Państwa Środka nie ominął. Według Ministerstwa Przemysłu i Technologii liczba użytkowników sieci 3G w Chinach wzrosła do 80 milionów, a smartfony stanowią już 30 proc. sprzedawanych telefonów komórkowych (w Q111 nabywców znalazło 19,07 mln tego typu urządzeń). Tamte spekulacje znalazły dzisiaj potwierdzenie.

>> Czytaj więcej: Alibaba i Baidu pracują nad własnymi systemami mobilnymi

[SONDA]:W Pekinie miała miejsce prezentacja systemu operacyjnego Aliyun autorstwa programistów z Alibaba Cloud Computing, spółki zależnej Alibaba Group. Najważniejszą ciekawostką systemu wydaje się być fakt, że będzie on pracował w chmurze. Będzie to pierwszy tego typu system. Usługi chmurowe zyskują bardzo szybko na popularności, nic więc dziwnego, że postanowiono z tej technologii zrobić użytek. Czy nowinka przyjmie się wśród klientów, pozostaje sprawą otwartą.

Wśród usług chmurowych są m.in. poczta elektroniczna, wyszukiwarka internetowa, pogoda, a także nawigacja GPS. System wspierać będzie także aplikacje webowe, co sprawi, że zbędne stanie się ich pobieranie na telefon. Ich twórcy mogą korzystać z własnego zaplecza lub też zdać się na platformę Alibaby. Aliyun umożliwia także synchronizację oraz zapewnia chmurową przestrzeń dla listy kontaktów, wiadomości tekstowych, rejestru połączeń, notatek czy też zdjęć. Dla każdego użytkownika Alibaba przewiduje początkowo 100 gigabajtów przestrzeni.

System operacyjny działać ma na smartfonach K-Touch Cloud-Smart Phone W700, które do sprzedaży wejść mają jeszcze przed końcem lipca. W ciągu kilku najbliższych miesięcy Alibaba chce wprowadzić swój system operacyjny do telefonów z większymi ekranami, a także do tabletów.


Źródło: Alibaba Group
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Sierpień 2020»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31