Adobe: mobilny AIR, Flash 10.1 i członkostwo w LiMo

15-02-2010, 14:02

Firma Adobe zaprezentowała oprogramowanie AIR dla urządzeń mobilnych na Mobile World Congress 2010. Ogłosiła też dostępność mobilnej wersji beta Flash Playera 10.1. Co więcej, firma dołączyła do LiMo Foundation, dzięki czemu można się spodziewać dostępności jej technologii na otwartej platformie LiMo.

Na Mobile World Congress w Barcelonie firma Adobe pokazała rozwiązanie AIR działające na Androidzie. Oprogramowanie to pozwala na dostarczanie internetowych aplikacji działających poza oknem przeglądarki, a tworzonych z wykorzystaniem funkcji dostępnych w oprogramowaniu Flash Player.

Zaletą aplikacji tworzonych za pomocą AIR jest przede wszystkim wieloplatformowość – deweloperzy stworzą program raz dla wielu urządzeń. Ponadto dzięki AIR deweloperzy będą mogli skorzystać z takich funkcji urządzeń mobilnych jak multidotykowość, gesty, akcelerometr i GPS.

>>> Czytaj: Flash w końcu pojawi się w iPhonie?

Firma Adobe ogłosiła także, że wersja beta Flash Playera 10.1 jest dostępna dla wszystkich dostawców treści i deweloperów aplikacji mobilnych, a skończony produkt ma się pojawić w pierwszej połowie 2010 r.

Wersja 10.1 jest wyjątkowa, bo będzie pierwszym wydaniem Flash Playera realizującym cele inicjatywy Open Screen Project, która ma w założeniach pozwolić na dostęp do bogatych treści na różnych urządzeniach z wykorzystaniem platformy Adobe Flash. Wokół tego celu skupiło się ponad 50 firm, takich jak Sony Ericsson, Nokia, Motorola, Samsung, LG, HTC i in.

Adobe już wcześniej zapowiadała, że nowe środowisko uruchomieniowe wykorzysta charakterystyczne dla urządzeń mobilnych funkcje i ma umożliwić używanie Flash Acces 2.0, dzięki czemu wydawcy będą mogli korzystać z wielu modeli biznesowych.

>>> Czytaj: Adobe: Flash na smartfonach coraz bliżej

Platformy mobilne, które będą wspierać Flash Playera 10.1 to m.in. Android, BlackBerry, Symbian OS, Palm webOS oraz Windows Mobile. Oczywiście ta sama platforma będzie dostępna dla użytkowników komputerów stacjonarnych, notebooków, netbooków i innych urządzeń. Trzeba przyznać, że tak szeroka dostępność czyni technologię atrakcyjną dla wydawców.

Warto jeszcze dodać, że firma Adobe dołączyła do LiMo Foundation. Ta organizacja non-profit postawiła sobie za cel stworzenie bazującego na Linuksie systemu operacyjnego dla smartfonów. Jako członek fundacji Adobe zatroszczy się wsparcie Flash Playera na platformie LiMo oraz o to, aby programiści mogli za pomocą oprogramowania Adobe tworzyć aplikacje dla LiMo.

W ostatnich dniach firmy takie, jak NEC i Panasonic, zaprezentowały telefony wykorzystujące oprogramowanie LiMo. Platforma ta ma więc szanse na rozwój, pomimo błyskawicznego sukcesu Androida, który wydaje się teraz głównym rozgrywającym na rynku otwartych systemów mobilnych.

>>> Czytaj: Rok 2010: Cyberprzestępcy przestawią się na Adobe


Następny artykuł » zamknij

Intel i Nokia łączą siły

Źródło: Adobe
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy  
« Kwiecień 2021»
PoWtŚrCzwPtSbNd
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930