Acer: trochę tablet, trochę laptop

13-09-2010, 12:51

Acer pracuje nad 15-calowym laptopem, który zamiast klawiatury będzie miał drugi, multidotykowy ekran. Były już propozycje mniejszych urządzeń z dwoma ekranami, ale Acer proponuje komputer dotykowy najbardziej zbliżony do powszechnych laptopów.

Idea dwuekranowego urządzenia dotykowego nie jest nowa. Chciał ją zrealizować m.in. Microsoft w ramach projektu Courier. Urządzenie Microsoftu miało być wyposażone w piórko do rysowania i sporządzania notatek, a dwa ekrany (każdy o powierzchni ok. 5x7 cali) miały w naturalny sposób dzielić powierzchnię roboczą. Niestety w kwietniu zapadła decyzja o porzuceniu projektu.

Potem temat dwóch ekranów dotykowych podjęła Toshiba prezentując urządzenie Libretto W100 z ekranami 7-calowymi. Użytkownik tego urządzenia może uruchomić inne aplikacje na każdym z ekranów albo użyć jednego ekranu jako wirtualnej klawiatury (w kilku dostępnych układach) lub wirtualnego trackpada. Można także wykorzystać obydwa ekrany w ramach jednej aplikacji.

>>> Czytaj: Netbooki z nowymi, dwurdzeniowymi procesorami Intel Atom już w sprzedaży

Toshiba od początku zakładała, że Libretto W100 to raczej propozycja dla geeków. Firma nie dbała o intensywną promocję tego urządzenia.

Teraz serwis Tech Review Source donosi, że nad dwuekranowym komputerem dotykowym pracuje Acer. Urządzenie nie przypomina jednak tabletów czy elektronicznych notatników, ale 15-calowego laptopa, w którym klawiaturę zastąpiono multidotykowym ekranem z wirtualną klawiaturą i nawet wirtualnym trackpadem. Ekran służący do wyświetlania obrazu także jest multidotykowy.

Wiadomo, że urządzenie posiada procesor Intel Core i5 2.67 GHz i pracuje pod kontrolą Windowsa 7. Podobno jego oprogramowanie nie jest pozbawione błędów i działa powoli. Nie wiadomo, czy taki laptop wejdzie na rynek i kiedy mogłoby to nastąpić. Tech Review Source mówi o jesieni 2011 jako możliwej dacie premiery. Zdjęcia urządzenia można zobaczyć w tekście pt. Leaked: Acer Laptop with Dual Touchscreens.

Jeśli już mowa o prototypach, to warto jeszcze przypomnieć, że w czerwcu firma MSI prezentowała projekt laptopa "SketchPad" ze specjalną klawiaturą, która ma pod spodem powierzchnię dotykową. Idea była taka, aby użytkownik w każdej chwili mógł odwrócić klawiaturę, aby uzyskać możliwość pracy na tej powierzchni.

Najnowszy pomysł Acera oraz wspomniany prototyp MSI to sygnał ciekawych zmian. Producenci urządzeń nie będą skupiać się tylko na tabletach, które nadają się jedynie do rozrywki. Podejmowane są różne próby krzyżowania uznanych rozwiązań (takich jak tradycyjna klawiatura) z dotykowymi ekranami i powierzchniami, które wypierają myszy. Zapewne wiele z tych prób skończy jako ciekawostki w muzeum techniki, ale niektóre mają szansę na wytyczenie nowych trendów.

>>> Czytaj: MSI: tablet z Windowsem i laptop-szkicownik (wideo)


Źródło: Tech Review Source
  
znajdź w serwisie

RSS  
RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy