600 tys. użytkowników Facebooka "polubiło" nową złośliwą aplikację

09-07-2010, 13:30

Cyberprzestępcy zamieścili na Facebooku kolejną złośliwą aplikację. Kusi ona nieuważnych internautów filmem, który rzekomo 99% ludzi jest w stanie oglądać dłużej niż przez 25 sekund - ostrzega na prowadzonym przez siebie blogu eksperckim Roger Thompson, główny dyrektor AVG Technologies ds. badań.

Zachęta do obejrzenia filmu na Facebooku
fot. AVG - Zachęta do obejrzenia filmu na Facebooku
Osoby gotowe zmierzyć się z rzuconym wyzwaniem nieświadomie narażają system na infekcję. Zanim dane im będzie obejrzeć film, muszą bowiem skopiować i wkleić w pasku adresowym przeglądarki internetowej specjalny kod, który w istocie jest złośliwym skryptem napisanym w języku JavaScript.

Jak podaje na swoim blogu Roger Thompson, internauci, którzy uruchomili podejrzany skrypt, tracili na chwilę władzę nad swoim profilem - przenoszeni byli na stronę, która automatycznie umieszcza w statusie danego użytkownika link do złośliwej aplikacji oraz informuje wszystkich jego znajomych, że on ją „lubi”. Zastosowana sztuczka okazała się niezwykle skuteczna - strona zgromadziła blisko 600 tys. fanów.

– W tym momencie nie jest dla nas do końca jasne, jakie zagrożenie niesie ze sobą ta złośliwa aplikacja, ale zapewniamy, że pracujemy nad rozwiązaniem tej zagadki – mówi Thomson. – Przypuszczamy, że jest to jedna z tych stron, które automatycznie pobierają miesięczną opłatę bezpośrednio z kont telefonów komórkowych użytkowników – dodaje.

Specjaliści z AVG przygotowali film prezentujący działanie złośliwej aplikacji, mający ostrzegać przed zagrożeniami tego typu:


Źródło: AVG Technologies
  
znajdź w serwisie


RSS - Wywiad
Wywiad  
RSS - Interwencje
RSS - Porady
Porady  
RSS - Listy
Listy